Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Coraz większe znaczenie aukcji zakupowych

Rynek platform zakupowych, serwisów aukcyjnych i oprogramowania wspierającego zakupy firmowe rośnie z roku na rok.

Aukcje zakupowe online na świecie

Szacuje się, że rynek aukcji online i narzędzi do zarządzania procurementem będzie rozwijać się jeszcze dynamiczniej w najbliższym okresie.

Ze statystyk wynika, że użytkownicy tabletów i urządzeń mobilnych generują podobne wyniki zakupowe w porównaniu do użytkowników komputerów osobistych. A to zwiększa obroty w handlu internetowym w skali globalnej.

Póki co handel internetowy najprężniej rozwija się w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych przez Internet realizuje się prawie jedną trzecią globalnej sprzedaży. Wschodni tygrys najludniejszego kraju świata – chiński serwis aukcyjny Taobao, czy wchłonięte tam eBay albo Alibaba – kwitną i mają się doskonale. Z kolei w Indiach niemal wszystkie wielkie firmy i instytucje państwowe korzystają z aukcji online. Dodatkowo szacuje się, że 80% małych i średnich firm indyjskich sięga po ICT1, a już 57% sektora MŚP2 stosuje aukcje zakupowe online.

W tym artykule pokażemy perspektywy rozwoju procurementu światowego w ujęciu aukcji zakupowych. Prześledzimy ich międzynarodową karierę, udowadniając, że stają się podstawowym narzędziem zarządzania zakupami.

Amerykańskie firmy kupują na aukcjach

Tak – główni gracze rynku amerykańskiego robią zakupy z pomocą elektronicznych aukcji zakupowych. Według danych serwisu http://www.ecmag.com/ General Electric organizuje tygodniowo nawet 2 000 aukcji online! Inni, jak Emerson Electric czy Maersk, zawieszają poprzeczkę równie wysoko – zamierzają poprzez elektroniczne aukcje zakupowe realizować nawet do 50% zakupów firmowych.

Widzimy więc, że Ameryka to absolutny leader światowej sprzedaży w Internecie. To w Stanach narodziły się narzędzia aukcji zakupowych. Pionierem była firma FreeMarkets, która stworzyła pierwsze aukcje online, szyte na miarę według wymagań klienta. Od początku lat 90-tych aktywnie wspierała rozwój sektora business-to-business. To w USA narodził się purchasing i procurement.

Ameryka nadal narzuca trend rozwoju, z którego jasno wynika, że dalsza profesjonalizacja w zakupowych i procuremencie jest nieunikniona. Trendy te nabierają na znaczeniu i będą ważne, bo nie tylko sprzedaż generuje zyski. Oszczędności generuje świadome i kontrolowane wydawanie pieniędzy.

Według raportu IBISWorld3 amerykański rynek e-commerce i aukcji online w ostatnich pięciu latach miał dużą dynamikę. Forrester Consulting oszacował wzrost wartości sektora e-commerce w Ameryce za ubiegły rok na poziomie 9%.

Prognozy na przyszłość są bardzo dobre. Szacuje się, że w najbliższych pięciu latach zaobserwujemy dalsze ożywienie gospodarcze dla udziału e-commerce i aukcji online. Z pewnością nie przejdzie to bez światowego echa. Inni będą naśladować ten trend, bo zdaje się być skuteczną metodą na oszczędności.

A w Indiach?

Indie wpływają na ekonomiczny balans świata. Są potęgą Wschodu i dyktują kierunki rozwoju. Dlatego budzące się tam trendy warto znać i rozumieć.

Z analiz Federacji Indyjskich Izb Handlu i Przemysłu wynika, że przedsiębiorcy indyjscy zdecydowanie i systematycznie zwiększają użycie najnowszych narzędzi kontroli i zarządzania zakupami firmowymi. Od zeszłej dekady konsekwentnie zwiększają użycie aukcji online. 57% indyjskich średnich i małych firm sprzedaje przez Internet. Dodatkowo aż 80% średnich i małych przedsiębiorstw używa najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych dla wsparcia biznesu4.

Według A.T. Kearney potrzeba kontrolowanego i świadomego zarządzania łańcuchem dostaw w Indiach jest bardzo widoczna. Dla indyjskich managerów transparentność i przejrzystość zakupów firmowych to najważniejszy cel na nadchodzące lata.

A jak w Polsce z użyciem aukcji i innych narzędzi zarządzania zakupami?

Specjaliści zapewniają, że e-commerce w Polsce będzie rósł. Już dziś 75% użytkowników Internetu kupiło coś online. Te prognozy z pewnością interesują inwestorów i firmy zagraniczne.

Według agencji Gemius rynek e-commerce to ponad 17 milionów potencjalnych klientów. Platformy online, aukcje online oraz strony porównujące ceny służą aż 78% polskich internautów. Polski e-commerce rozwija się szybko. Elektroniczne zakupy B2B w polskich firmach będą mieć się coraz lepiej.

Światowe trendy procurementowe są oczywiste i z pewnością będą stymulować rynek polski. Należy sięgać po narzędzia zakupowe i przekonać się, jak wiele można zyskać.

Klienci Aleo zyskują dodatkowe oszczędności, dzięki wykorzystaniu aukcji zakupowych. Średnio sięgają one od kilku do kilkunastu procent. Dalsze informacje o zmianach, jakie nastąpią w zakupach firmowych do 20120 roku, znajdziesz tu: [RAPORT] Aleo i Deloitte o platformach zakupowych dla firm.

Aukcje to doskonałe narzędzie zapewniające transparentność procesu zakupowego. Ich użycie na świecie rośnie i trend ten będzie się utrzymywał. Aukcje to świetny sposób na zysk, na oszczędność czasu oraz transparentne i efektywne negocjacje biznesowe.

Jak aukcje zakupowe przydadzą się Twojej firmie? Sprawdź możliwości aukcji zakupowych na Aleo.

1 ICT – z ang. Information and communication technology, czyli technologie teleinformatyczne.
2 MŚP – sektor małych i średnich przedsiębiorstw.
3 IBIS World to organizacja badawcza, zajmująca się analizą i raportowaniem kierunków rozwoju w biznesie na rynku amerykańskim. Organizacja prowadzi badania w ponad 1 000 branż w USA.
4 https://www.atkearney.com/analytics/featured-article/-/asset_publisher/FNSUwH9BGQyt/content/e-auctions-in-india-a-sleeping-giant/10192 [25.01.2017].