Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Dlaczego aukcja zakupowa jest najlepszym narzędziem negocjacji?  

Dlaczego aukcja zakupowa jest najlepszym narzędziem negocjacji?

Optymalizacja zakupów firmowych ma realny wpływ na dochodowość przedsiębiorstwa, bo zaoszczędzone w ten sposób pieniądze stają się zyskiem firmy. A jak najlepiej oszczędzać?

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

  • dlaczego warto zadbać o rozbudowaną bazę dostawców
  • jak wykorzystać Aleo przy negocjowaniu cen z dostawcami
  • ile oszczędności może zyskać firma dzięki aukcji zakupowej

O dobrych praktykach zakupowych pisaliśmy w jednym z pierwszych artykułów. Optymalizacja czasu procesu, segmentacja produktów, konsolidacja zamówienia, analiza rynkowaTo wszystko ważne, ale to aukcja zakupowa jest polem do negocjacji warunków cenowych bezpośrednio z dostawcą.

Cenna sztuka negocjacji

Duże organizacje odkryły to wiele lat temu, usprawniając procesy zakupowe dzięki narzędziom elektronicznym. Takim jak negocjacje z dostawcami online, czyli właśnie aukcje zakupowe.

Warunkiem udanej aukcji jest rozbudowane środowisko konkurencyjne, czyli duża ilość dostawców mogących startować w negocjacjach. Optymalnie wybrać do negocjacji przynajmniej trzech dostawców, z porównywalną ofertą, o interesujących nas referencjach i z wymaganymi certyfikatami.

Sam przedmiot zamówienia też powinien być atrakcyjny dla dostawców. Może zawierać duży wolumen lub realizacja zamówienia wiąże się z wystawieniem referencji przez uznaną na rynku markę. 

Co zyskuje firma?

Chociaż specjaliści podkreślają, że cena nie zawsze decyduje o wyborze oferty, to jednak możliwość uzyskania średnio nawet do 25% oszczędności dzięki aukcji zakupowej robi wrażenie1. Nie tylko cena samego zamówienia spada. Kupiec może uzyskać lepszą ofertę w trakcie dwugodzinnej aukcji elektronicznej niż podczas 2 tygodni spotkań z partnerami biznesowymi. Koszty transakcji maleją nawet o połowę!

Case study

Optymalizacja zakupów ma niekiedy większy wpływ na dochodowość firmy niż fakt pozyskiwania nowych klientów. Przy założeniu, że przedsiębiorstwo realizuje 10% marży, zmniejszenie wydatków na zakupy o 5% powiększa wynik firmy w takim samym stopniu jak wzrost obrotów o 25%!

Jeden z klientów Aleo postanowił zorganizować aukcję na roczny kontrakt na usługi sprzątania. W pierwszym etapie postępowania, po opublikowaniu zapytania ofertowego, kupujący otrzymał 5 ofert. Po analizie zebranych w ten sposób ofert firma zdecydowała o zorganizowaniu aukcji zakupowej, która miała wyłonić zwycięską firmę. Dwugodzinna negocjacja online przyniosła 220 postąpień, a klient ostatecznie uzyskał 34% oszczędności w stosunku do najniższej oferty cenowej otrzymanej w zapytaniu.

Inny klient naszej platformy przeprowadził negocjację ceny zakupu 360 szafek BHP do magazynu. Aukcja została poprzedzona zebraniem ofert w drodze tradycyjnego przetargu, a do negocjacji zostało zaproszonych 7 firm, w tym dotychczasowy dostawca. Trwająca półtora godziny licytacja przyniosła oszczędności na poziomie 15% u aktualnego sprzedawcy. Klient zdecydował o kontynuowaniu współpracy na nowych, lepszych warunkach.

Konieczność rywalizowania z innymi dostawcami wzmacnia też środowisko konkurencyjne, co przekłada się na bardziej korzystne oferty. Przy tym elektroniczna aukcja zakupowa jest uważana za transparentną i uczciwą metodę wyboru dostawcy. Pozostawia przekonanie, że każda z firm miała okazję wygrać przetarg, a wyłoniona oferta jest bezspornie najlepsza.

Negocjuj z Aleo

Jeśli korzystasz z platformy zakupowej dla firm Aleo, aukcję zakupową najlepiej poprzedzić zapytaniem ofertowym (zobacz, jak napisać dobre zapytanie ofertowe). Aukcja stanie się wtedy automatycznie kolejnym etapem procesu zakupowego – negocjacją cenową

Nie musisz decydować się na wybór najtańszej oferty. Jednym z zalet tego narzędzia jest możliwość uzyskania bardziej korzystnych warunków cenowych u dotychczasowego dostawcy, z którego usług jesteśmy zadowoleni. Zawsze warto przecież sięgnąć po konkurencję celem wynegocjowania lepszej oferty.

Dobre narzędzie to podstawa w zakupach firmowych, zaraz obok rzetelnej wiedzy – dlatego zaglądaj częściej na naszego bloga. Do zobaczenia!

1 Robert J. Bowman, Price Isn’t Everything, But Supplier Auctions Still Make Sense, http://www.supplychainbrain.com/content/index.php?id=5032&cHash=081010&tx_ttnews%5Btt_news%5D=20604 [25.08.2015].