Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Jak kupować gadżety reklamowe dla firmy? [WYWIAD]

Czy popularne długopisy ustępują miejsca innym gadżetom? Czy to opłacalny sposób promocji naszej firmy? Na trudne pytania dotyczące tej kategorii zakupowej odpowiadają nasi eksperci – Agnieszka Rudy z Gadżety24.pl oraz Monika Lebryk z BODMAN.com.pl.

– Po co właściwie firmie gadżety reklamowe? Czy przedsiębiorcy dzisiaj wciąż chętnie sięgają po tego typu reklamę?

Agnieszka Rudy (Gadżety24.pl): – Gadżet ma wiele zastosowań. Może wyróżnić firmę na rynku, być nagrodą dla pracownika, przyciągnąć potencjalnego klienta, kształtować nasz wizerunek, być podziękowaniem za współpracę, drogą do zacieśnienia współpracy z klientem lub kontrahentem…

Najlepsze są gadżety funkcjonalne. Klienci są różni, ale lubimy pracować z takimi, którzy w niestandardowy sposób chcą promować swoją firmę, brać czynny udział w tworzeniu oferty i poszukiwaniu kreatywnych rozwiązań.

Monika Lebryk (BODMAN.com.pl): – Jeśli chcemy zostać zauważeni i zapamiętani przez klientów (także tych potencjalnych!), łatwiej osiągniemy to, obdarowując ich jakimś gadżetem niż np. ulotką, którą za chwilę prawdopodobnie wyrzucą. Wszyscy lubimy gadżety i lubimy prezenty. Jeśli w dodatku dostaniemy rzecz praktyczną… Super! Zabierzemy ją ze sobą i będziemy używać, cały czas mając styczność z nazwą lub logo firmy, od której ją otrzymaliśmy. Wykorzystując gadżety reklamowe, mamy możliwość ciągłego przypominania klientowi o naszej firmie. To dlatego przedsiębiorcy wciąż chętnie sięgają po to ten nośnik reklamowy. W różnych formatach, w małych i dużych firmach, ale zawsze jednakowo chętnie!

– Co umieścić w zapytaniu ofertowym na zakup takich produktów? Np. jak określić potrzeby firmy, ująć specyfikację gadżetów?

M.L.: – Przygotowywanie zapytania ofertowego zacznijmy od zadania sobie dwóch pytań: jaką ilość artykułów potrzebujemy? I jaki mamy na nie budżet? Należy też określić jakich gadżetów potrzebujemy – czy mają to być długopisy, breloki, torby, koszulki, itd. Niezwykle istotna jest cena produktów. Powinniśmy zaznaczyć, czy potrzebne są nam artykuły ekskluzywne o wysokiej jakości czy tańsze gadżety reklamowe do masowej dystrybucji. Jeśli chodzi o odzież reklamową, możemy podać dokładniejszą specyfikację, która określi parametry produktu, na jakich nam zależy (gramatura, skład materiału, technika i rodzaj nadruku, itp.). Należy podać kolorystykę gadżetów, które chcemy kupić, bo nie wszystkie artykuły są dostępne w pełnej gamie kolorystycznej. Oraz takie informacje jak materiał, z jakiego mają być wykonane produkty (jeśli jest to dla nas ważne, np. ze względów wizerunkowych, związanych z ekologią lub bezpieczeństwem) oraz zalecenia dotyczące sposobu oznakowania produktów.

A.R.: – Nasz rynek zalały różne gadżety reklamowe. Według mojej oceny połowa z tych przedmiotów nie powinna w ogóle trafić do sprzedaży – ze względu na niską jakość. Firmy takie jak nasza pomagają rozeznać się w szerokiej ofercie i wybrać odpowiednie rozwiązanie z produktowego chaosu. Zapytanie ofertowe skierowane przez klienta powinno więc zawierać plan marketingowy, cele biznesowe, jakie chce osiągnąć, opis odbiorcy gadżetu i częstotliwość kontaktu z marką. Klienci często obywają się bez załączania szczegółowych specyfikacji, do działania wystarczą nam wspomniane wcześniej informacje.

– Większe zamówienie, ujednolicenie zamawianych produktów (np. jeden model gadżetu zamiast kilku) – jak oszczędzać na zakupie gadżetów reklamowych?

A.R.: – Wszystko zależy od tego, do kogo jest skierowany gadżet. Istnieją różne profile klientów – klienci biznesowi otaczają się produktami wysokiej jakości i nie zadowoli ich byle gadżet.

Powinniśmy dopasować upominek do okazji, unikać prezentów zbyt osobistych i postawić na klasykę. W tym wypadku cena nie jest najważniejsza, chodzi o jakość i pomysł na produkt. Rynek się zmienia i już 70% naszych klientów kieruje się przy wyborze głównie jakością. Jeśli gadżet ma być dystrybuowany np. na targach, wtedy dobrze zaopatrzyć się w kilka rodzajów produktów – skierowanych do różnych grup odbiorców. Stali klienci będą liczyli na lepszy upominek, ale już do masowego rozdawnictwa wystarczy nam długopis lub notes. Jeżeli gadżet ma być dodawany do innego produktu, lepiej go zaadaptować. W tym wypadku zależy nam na cenie, bo choć dołączony gadżet ma zachęcić klienta do zakupu produktu, mówimy tutaj o dużych zamówieniach.

M.L.: – Jeśli decydujemy się na wykonanie jednego produktu w dużym nakładzie zamiast kilku różnych, oszczędzamy. Jak? Likwidujemy koszty przygotowania matryc oraz obniżamy koszt samego nadruku (im większy nakład, tym cena nadruku jest niższa). Produkcja dużych nakładów jednego modelu gadżetu może stworzyć pewnego rodzaju wrażenie przypisania gadżetu do marki. Klienci nie będą mówili „dostałem długopis reklamowy”, tylko „mam firmowy długopis marki X”!

– Cena czy jakość? Czym kierować się przy zakupie gadżetów reklamowych?

M.L.: – Wszystko zależy od tego, jak zamierzamy nasze gadżety wykorzystać. Jeśli np. chcemy przeprowadzić masową akcję promocyjną, podczas której artykuły będziemy rozdawać przypadkowym przechodniom, lepiej wybrać tańsze produkty, na których naniesione będzie duże logo lub nazwa firmy. Jeżeli natomiast naszymi gadżetami mają być obdarowani np. stali klienci czy partnerzy biznesowi, warto zdecydować się na produkty wyższej jakości. Zwróćmy wtedy uwagę aby logotyp lub nazwa firmy zajmowały niewielką część gadżetu, były dyskretne. Jednak uważajmy z tymi proporcjami – klient obdarowany słabo oznakowanym upominkiem po jakimś czasie nie będzie pamiętał, od kogo go otrzymał. Nawet jeśli będzie to gadżet najwyższej jakości.

A.R.: – Uważam, że jeżeli firma decyduje się już na promocję za pomocą gadżetów reklamowych, powinna zwrócić uwagę głównie na ich jakość. Mówiłam już o konieczności selekcji produktów, które trafiły ostatnio na nasz rynek… Na produkcie będzie nasze logo – nie możemy prezentować go na przedmiocie słabym jakościowym. Przy wyborze ważne jest też zatrudnienie doświadczonej firmy – i nie chodzi wyłącznie o możliwość zrealizowania zamówienia 1:1. Cenne jest kreatywne podejście firmy, która dopasuje znany gadżet do nowych potrzeb, nowych klientów i okoliczności, pozostając także w zgodzie z identyfikacją wizualną marki.

– Długopisy, notesy – a może coś niestandardowego? Jakie są trendy na rynku gadżetów reklamowych?

A.R.: – Najpopularniejszym gadżetem reklamowym pozostaje nadal długopis. Długopis lub pióro przydadzą się zawsze i każdemu, to prezent bardzo bezpieczny, ale i – w mojej ocenie – mało kreatywny. Kolejne miejsca zajmują kubki, kalendarze, notesy, pendrive’y… Wśród gadżetów premium: skórzane portfele, markowe produkty piśmienne, eleganckie powerbanki, porcelanowe filiżanki, bidony czy parasole. Ważne, aby produkty premium były obrandowane subtelnie.

Aktualnie bardzo popularne są gadżety związane ze smartfonami i fitnessem oraz… powracające serie kolorowych przedmiotów – w miejsce stonowanych, szarych czy granatowych. Robi się ciekawie!

M.L.: – Tak, długopisy wciąż królują, jednak wciąż pojawiają się nowe modele. Bardzo modne są długopisy ekologiczne – wykonane z kartonu, biodegradowalnego plastiku, materiału pochodzącego z recyklingu, papieru tudzież drewna. Oczywiście wśród długopisów znajdziemy również droższe, ekskluzywne i bardzo eleganckie modele metalowe dla klientów premium. Na topie są także wszelkie gadżety odblaskowe – breloki, opaski, kamizelki. Warto również zainwestować w firmowe torby reklamowe (materiałowe, żeby było bardziej eko). Wśród tak szerokiej oferty na rynku gadżetów reklamowych każda firma znajdzie produkt dla siebie. Dokonując wyboru, pamiętajmy tylko o tym, aby nasze gadżety były przydatne, oryginalne i spersonalizowane. Wyobraźmy sobie siebie w roli odbiorców takich prezentów – co chcielibyśmy otrzymać?

Chcesz uzupełnić i uporządkować informacje o tej kategorii zakupowej? Dowiedz się więcej o zakupie gadżetów reklamowych dla firmy.