Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Jak kupować gaz ziemny dla firmy? [WYWIAD]

Swoim doświadczeniem na polskim rynku i wskazówkami na to, jak uzyskać najlepszą ofertę gazu ziemnego, podzielił się z nami Kamil Chamera z firmy Ayming Polska, świadczącej profesjonalne doradztwo strategiczne i operacyjne – umożliwiające optymalizację wydatków i zwiększenie wydajności przedsiębiorstw.

 

Jak określić zapotrzebowanie na gaz w swojej firmie? 

Kamil Chamera: Najlepiej rozpocząć od analizy faktur otrzymywanych w ostatnich latach. Znając dotychczasowe zużycie gazu w przedsiębiorstwie oraz uwzględniając planowane zmiany, jak np. podniesienie poziomu produkcji czy modernizacja ogrzewania, można określić przyszłe zapotrzebowanie.

Jeśli prognoza ma być w pełni wiarygodna, warto poszerzyć ją o analizę danych godzinowych, które można uzyskać od operatora – wymaga to jednak czasu i większego nakładu pracy.

 

Co wziąć pod uwagę przy zapytaniu ofertowym na zakup gazu? 

K.C.: Najważniejszą informacją jest ilość paliwa gazowego, jaką deklarujemy odebrać od sprzedawcy w trakcie obowiązywania kontraktu. Dobrze jest przekazać taką informację, uwzględniając zużycie gazu ziemnego w poszczególnych miesiącach roku.

Odbiorcy pobierający gaz równomiernie przez cały rok mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki zakupu niż ci, którzy używają go okresowo, np. do ogrzewania pomieszczeń zimą. Istotna jest również grupa taryfowa, w jakiej gaz jest pobierany – im wyższa, tym więcej paliwa gazowego pobiera przedsiębiorstwo, a to oznacza, że otrzyma lepsze warunki.

Właśnie dlatego warto korzystać z pośredników, którzy dokonują grupowego zakupu gazu na rynku, dzięki czemu są w stanie uzyskać o wiele atrakcyjniejsze ceny niż pojedynczy odbiorca.

 

Wysokometanowy czy zaazotowany – który rodzaj gazu wybrać? 

K.C.: Przeciętny odbiorca nie ma dużego wpływu na to, jaki rodzaj gazu będzie nabywał. W większości przypadków gaz oferowany przez sprzedawców jest gazem wysokometanowym. Wynika to z ograniczeń technicznych sieci przesyłowej. Większość infrastruktury w Polsce przystosowana jest do transportu gazu wysokometanowego, dlatego nie da się nią transportować gazu zaazotowanego.

Ważnym elementem jest również instalacja w firmie, która musi być przystosowana do odbioru danego typu paliwa. Z doświadczenia naszej firmy wynika, że wybór gazu wysokometanowego pozwala na dodatkowe obniżenie kosztów, dzięki większym możliwościom wyboru odpowiedniego dostawcy.

 

Czy zmiana dostawcy gazu jest trudna? 

K.C.: Zmiana dostawcy gazu to złożony proces. Mimo to często bywa opłacalny dla firmy. Dzięki niemu można zyskać oszczędności na poziomie nawet kilkudziesięciu procent w relacji do bieżących opłat.

Decydując się na zmianę dostawcy, najwygodniej i najefektywniej jest przekazać temat pośrednikowi. Oczywiście, można zmienić dostawcę na własną rękę, wymaga to jednak przejścia przez całą procedurę, na którą składa się: weryfikacja zapisów dotychczasowej umowy pod kątem ewentualnych kar za jej przedwczesne rozwiązanie, wypowiedzenie współpracy oraz podpisanie umowy z nowym dostawcą.

Właśnie dlatego klienci często podkreślają wagę naszego udziału w procesie zmiany dostawcy. Znajomość prawa energetycznego i specjalistyczne doświadczenie nie tylko przyspieszają proces, ale dają też gwarancję, że wszystko zostało prawidłowo zrealizowane. Warto też pamiętać o atrakcyjnych stawkach cenowych, jakie można uzyskać z takiej współpracy.

 

Czy opłaca się korzystać z różnych promocji oferowanych przez sprzedawców – np. gwarancji stałej ceny? 

K.C.: Warto bliżej przyjrzeć się oferowanym promocjom, pamiętając przy tym, że istotny jest również moment podejmowania decyzji. Analizując propozycje warto odnieść ją do aktualnych uwarunkowań rynkowych. Szeroka analiza pozwoli uniknąć sytuacji, w której cena surowca spadła, a firma została z nieatrakcyjnym kontraktem. Z tego powodu warto rozważyć skorzystanie z oferty gwarantującej dodatkowy upust w przypadku niekorzystnej dla firmy zmiany ceny.

Oceniając ofertę, nie zapominajmy także o tym, jak ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniego dostawcy. Obecnie w Polsce działa blisko 200 firm zajmujących się dystrybucją i sprzedażą gazu. Nie wszystkie oferują usługi na tym samym poziomie. Lepiej więc poświęcić czas, na staranną analizę oferty i zapoznanie się z opiniami o firmie lub powierzyć ten temat pośrednikowi.

 

Czy polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje im zliberalizowany rynek?

K.C.: W ostatnim czasie obserwujemy wśród naszych Klientów wzrost zainteresowania zmianą dostawcy gazu ziemnego. Potwierdzają to także dane publikowane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Podczas gdy w 2014 r. na zmianę dostawcy zdecydowało się zaledwie 7 tys. konsumentów, w 2015 r. taką decyzję podjęło aż 30 tys. odbiorców. Dzieje się tak, ponieważ zmieniając dostawcę gazu, firmy mogą liczyć na wymierne oszczędności – nawet na poziomie ponad 20% w skali roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tej kategorii zakupowej? Zobacz, od czego zacząć zakup gazu ziemnego dla firmy lub śledź bloga – już w kolejnym artykule poznasz tę kategorię zakupową od podszewki.