Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Jak obniżyć rachunki za oświetlenie w firmie? Kategoria zakupowa od podszewki

Oświetlenie pochłania znaczną część rachunków za energię w firmie. Tymczasem specjaliści szacują, że nawet 60% przypadków zakłada po prostu wyłączenie zbędnego oświetlenia. Na szczęście dzisiaj możemy liczyć na inteligentne systemy oświetleniowe, które podejmą za nas decyzję o dopasowaniu zużycia energii do potrzeb firmy.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

  • jakie oszczędności może zyskać firma z inteligentnym systemem oświetlenia;
  • dlaczego warto zmodernizować system oświetlenia w firmie;
  • jak dopasować inteligentny system oświetlenia do potrzeb firmy;

Według badań rynkowych najczęstszym sposobem redukcji zużycia energii w firmie jest jego analiza i optymalizacja procesów. Największe pole do oszczędności (nawet 30%!) mają oczywiście zakłady o przestarzałej, niemodernizowanej sieci energetycznej.

W poprzednim artykule znalazły się najważniejsze informacje, które przydadzą się firmie przy zakupie inteligentnego systemu oświetlenia – tym razem przyjrzymy się jeszcze bliżej omawianej kategorii zakupowej.

Zacznij od żarówki

Będąca kiedyś symbolem dobrych pomysłów żarówka kojarzy się dzisiaj świadomym odbiorcom energii elektrycznej z czymś całkiem odmiennym. Dawno została wyparta pod względem wydajnościowym przez świetlówkę, która w przeciwieństwie do zwykłej żarówki pożytkuje energię wynikającą z wyładowania w parach rtęci do emitowania światła, nie ciepła. Szacuje się, że nawet 90% energii zwykłej żarówki jest zamieniane właśnie na energię cieplną, nie światło.

Żarówki energooszczędne zużywają około 5 razy mniej energii i świecą do 10 razy dłużej niż tradycyjne. Tak więc 20W świetlówka jest w stanie zastąpić tradycyjną żarówkę o mocy 100W, oszczędzając przy tym 80% energii elektrycznej i redukując emisję CO2. Najlepiej sprawdzają się w tych miejscach firmy, w których nie trzeba ich stale wyłączać i włączać – bo w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pobierają więcej energii przy rozżarzeniu.

Innym, prostym sposobem na oszczędności jest wykorzystywanie… energii słonecznej. Zadbaj o czyste szyby, nie zasłaniaj okien roletami lub innymi przedmiotami. Pracownicy, których dostęp do naturalnego światła jest ograniczony, szybciej włączają sztuczne oświetlenie.

Zainwestuj w inteligentny system oświetlenia

W odpowiedzi na stale rosnące zużycie energii w światowym przemyśle stworzono inteligentne systemy oświetlenia. Zapalone światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa? Zintegrowanie oświetlenia dla dużego obiektu o różnych potrzebach? Mamy na to sposób.  

Inteligentne systemy oświetlenia redukują zużycie energii elektrycznej i zdecydowanie usprawniają proces zarządzania oświetleniem w obiekcie firmy. Można je dopasować do swoich potrzeb, scentralizować, zarządzać za pomocą paneli LCD i mobilnych aplikacji, ustawiać odpowiednie reguły – od oświetlenia całego budynku po pojedynczą oprawę.

Zaletą systemów jest także generowanie raportów i ciągła diagnostyka – systemy dostosowują wydajność do rzeczywistych potrzeb firmy. Adaptacja jest słowem kluczem – bo niezależne obrotowe listwy, dowolne ustawienia opraw, ich różne wielkości pozwalają na dopasowanie się do przestrzeni obiektów przemysłowych.

Często możemy także liczyć na wsparcie techniczne dostawcy i możliwość integracji systemu oświetlenia z pozostałymi systemami, np. przeciwpożarowym, antywłamaniowym, monitoringiem, chłodniczym, itd.

Koszt inteligentnego systemu oświetlenia szybko powinien się zwrócić, aby firma mogła dalej inwestować.

Wyłączać czy zostawić?

Czy Ciebie też instruowano, że naprzemienne wyłączanie i wyłączanie światła powoduje zwiększony pobór mocy? To kolejny mit związany z użyciem energii elektrycznej.

Zapalenie światła generuje większy pobór, ale jego wielkość jest równa energii pobieranej przez świecącą żarówkę w ciągu jednej sekundy. Więc o wiele bardziej opłaca się jednak wyłączyć światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia.

Prostym rozwiązaniem na redukcję zużycia energii elektrycznej są także czujniki ruchu. Choć nie przynoszą od razu spektakularnych oszczędności na fakturze za prąd, będą dobrym krokiem w procesie optymalizacji systemu oświetlenia.

Pamiętaj o edukacji pracowników!

Czy wiesz, że..

Czy wiesz, że według raportu RWE aż 91% pracowników firm chętnie zastosowałoby się do polityki oszczędnościowej firmy? To naprawdę dużo. Niestety, jednocześnie tylko 7% badanych było przekonanych o tym, że takowa polityka w ogóle istnieje.

Wewnętrzna polityka oszczędnościowa firmy może zawierać wskazówki dotyczące bardziej racjonalnego używania sprzętów, które ograniczy “martwy” pobór mocy lub pilnowania tego, aby na przestrzeni całej firmy nie było zbyt wielu urządzeń działających w trybie czuwania “stand by”. Zachęć pracowników, aby w miejscu pracy przestrzegali tych samych standardów co w domu.

Zasady są naprawdę proste, więc jeżeli jeszcze nie stworzyłeś takiej polityki oszczędnościowej w firmie – zrób to po przeczytaniu artykułu. Jeżeli w Twojej firmie funkcjonuje już taki dokument – upewnij się, że pracownicy o nim wiedzą i zweryfikuj, czy stosują się do jego wytycznych.  Dobrze jest okresowo przeprowadzić kampanię informacyjną, która podniesie ekologiczną świadomość.

W temacie zakupu systemu oświetlenia dla firmy pozwól się także “oświecić” ekspertom. Już za tydzień na blogu znajdziesz wywiad z przedstawicielem firmy WAGO ELWAG sp. z o.o.