Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Jak oszczędzać na zakupach wody do biura?  

Jak oszczędzać na zakupach wody do biura?

Pracodawcy są prawnie zobowiązani dostarczyć pracownikowi wodę zdatną do picia lub inne napoje. Jak szukać oszczędności w tej kategorii zakupowej?

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

  • jakie dodatkowe koszty powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie wody do biura
  • jakie są zalety i wady różnych opcji dostawy wody do biura
  • czy zapas wody do biura może także budować pozytywny wizerunek firmy

Jest kilka sposobów zaopatrzenia przedsiębiorstwa w pitną wodę. Każdy z nich ma swoje wady i zalety; różnią je także obszary, w których można szukać oszczędności przy planowanym zakupie.

Woda z kranu

Zacznij od badania wody w ujęciu w twoim przedsiębiorstwie, żeby sprawdzić, jaki filtr powinieneś zainstalować.

Jeżeli posiadasz własne ujęcie wody (studnię), możesz zlecić takie badanie laboratoryjne do odpowiedniej stacji SANEPID lub innych, lokalnych instytucji (wyspecjalizowane firmy lub uczelnie). Jeżeli korzystasz z ujęcia miejskiego, możesz spytać o jakość i parametry wody w miejskim przedsiębiorstwie wodociągowym.

Zaletą czerpania wody pitnej z kranu jest brak opłat związanych z dystrybucją galonów lub butelek z wodą, ich dowozem i sanityzacją urządzeń. W kosztach ujmujesz za to okresowe przeglądy filtrów i ewentualne badanie czystości wody.

Rozwiązanie takie nie do końca sprawdzi się w firmach o profilu produkcyjnym – problemem jest zamontowanie np. 10 kranów czy przechowywanie i dostęp do szklanek i kubków. To może utrudnić czerpanie wody pitnej z kranu przez pracowników, nie wspominając o ryzyku złamania zasad BHP (wyobrażasz sobie plastikowe kubeczki porozrzucane przy maszynach na hali produkcyjnej?). Jeżeli mimo wszystko rozważasz taką opcję, weź pod uwagę instalację filtrów w pomieszczeniach socjalnych.

Galony z wodą

Jeżeli decydujesz się na takie rozwiązanie, warto przeanalizować historyczne zużycie wody i na tej podstawie zaplanować harmonogram dostaw i wolumen zakupu. Przy większym zamówieniu zyskamy w dodatku mocną kartę przetargową w negocjacjach z dostawcą. Określ ilość punktów dostaw, a przy większym zużyciu zastanów się także nad kupnem stojaków magazynowych, żeby ograniczyć koszty transportu.

Dzisiaj dostawcy wody oferują także szereg dodatkowych rozwiązań, jak podgrzewanie czy gazowanie wody. Może okazać się, że inwestycja w galony będzie dobrą alternatywą dla zapasów wody gazowanej i ewentualnie dla zakupu czajników do pomieszczeń socjalnych.

Przy składaniu zapytania ofertowego i później, na etapie analizowania propozycji dostawców, warto zwrócić także uwagę na dodatkowe rzeczy, takie jak: częstotliwość i koszt sanityzacji urządzeń, okresowe bilansowanie stanu posiadanych galonów oraz ich różną pojemność. Niektórzy dostawcy sprzedają także kawę, mleko, herbatę, soki, etc. – może warto rozszerzyć współpracę i wynegocjować jeszcze korzystniejsze warunki cenowe?

Woda butelkowana

Butelki o mniejszej pojemności (0,25 lub 0,33 l) są najczęściej spotykane w salach konferencyjnych. Te o większej pojemności (1,5 l) także nie są zbyt popularnym rozwiązaniem – zwłaszcza w przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym.

Chociaż przy takiej opcji nie musimy martwić się sanityzacją urządzeń i inwestowaniem w filtry, to wciąż największym problemem pozostaje utylizacja pustych butelek.

Oczywiście zawsze możemy spróbować dokładniej określić strukturę kosztu zakupu wody butelkowanej i uwzględnić w całkowitym koszcie użytkowania (ang. TCO) także usługi firmy, która odbierze zużyte butelki i zakrętki. Poza tym czysty plastik można sprzedać – w takim przypadku odbiorca powinien nam zapłacić jak za skup odpadów.

Wspomniane butelki w salach konferencyjnych, o pojemności 0,25 i 0,33 l, są ostatnio postrzegane jako wizytówka firmy, dlatego niektóre przedsiębiorstwa są w stanie zapłacić wyższą cenę za zaopatrzenie w lepsze jakościowo butelki szklane. Wybór zawsze należy do ciebie.

Spragniony kolejnych informacji o oszczędnościach w zakupach firmowych?
Bądź
na bieżąco z lekturą naszego bloga.