Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Jak oszczędzać na zakupie usług telekomunikacyjnych?  

Jak oszczędzać na zakupie usług telekomunikacyjnych?

Szukasz oferty telefonów dla swoich pracowników, a może chciałbyś mieć większy transfer danych lub dostęp do mobilnego internetu? Zakup usług telekomunikacyjnych to kwestia warta dokładnego rozważenia.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

  • jak wyglądał zakup telefonów do firmy X na Aleo (case study)
  • co uwzględnić w specyfikacji zamówienia usług telekomunikacyjnych
  • czy warto zrywać umowę z dostawcą w trakcie jej obowiązywania

Poznaj historię zakupu usług telekomunikacyjnych firmy X.

Case study

Spółce zależało na zakupie 5 kart SIM i ofercie, która uwzględniałaby m.in. darmowe wiadomości tekstowe oraz tani transfer danych. Sytuację komplikował fakt, że jak dotąd każdy pracownik korzystał z innego abonamentu, różne były więc także okresy zakończenia trwających umów.

Firma X wyszła od określenia wolumenu (zamówienie na 5 kart SIM), następnie spisała specyfikację. Określiła zakładany limit minut na połączenia głosowe (w tym roaming na dwóch aparatach), darmowe SMS-y, 5 GB transferu danych i konkretne modele interesujących ją telefonów (3 takie same, ze średniej półki cenowej oraz 2 luksusowe).

Spółka złożyła zapytanie ofertowe na Aleo nie tylko do dużych dostawców. Mniejsi dystrybutorzy mają różne marże, więc czasem takie lokalne firmy są w stanie zaoferować bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Po opublikowaniu zapytania okazało się, że wygrała oferta dotychczasowego dostawcy, która pozwoliła firmie X zaoszczędzić 35% na zakupie usług telekomunikacyjnych.

Pamiętajmy przy tym, że operatorzy telefonii komórkowych mają większy budżet na zdobycie niż utrzymanie dotychczasowych klientów, dlatego zawsze warto zbadać rynek, przeprowadzić takie zapytanie ofertowe i skalkulować, czy ewentualna zmiana operatora przed zakończeniem okresu trwania umowy pokryje koszty kar umownych.

Opłaciło się? Zobacz, jak znaleźć najlepszą ofertę sprzedaży usług telekomunikacyjnych z Aleo.com.

Po pierwsze: standaryzuj

Gdy już wyszedłeś od określenia zapotrzebowania w swojej firmie, możesz przystąpić do jego zestandaryzowania. Klienci wewnętrzni zazwyczaj mają różne oczekiwania względem zgłoszonych produktów lub usług, ale dobry kupiec, mający wiedzę o rynku i szukający oszczędności dla firmy, uspójni je celem zebrania możliwie największego wolumenu. Wiesz, że duże zamówienie pozwoli wynegocjować z dostawcą lepsze warunki.

Okazuje się, że największym problemem firm przy zakupach usług telekomunikacyjnych są różne okresy obowiązywania umów, uniemożliwiające wymienioną standaryzację zapotrzebowania i konsolidację wolumenu. W takim przypadku powinniśmy przeanalizować, czy opłaca nam się zerwać obowiązującą umowę i zapłacić związaną z tym karę umowną, aby przejść do nowego operatora.

Ten ostatni jest w stanie zazwyczaj pokryć półroczny wymiar kary za przedterminowe wypowiedzenie świadczenia usług przez dotychczasowego dostawcę. Jeżeli mimo wszystko skumulowany koszt kary jest większy niż potencjalne oszczędności, warto pozostać u aktualnego operatora z zastrzeżeniem ujednolicenia terminu zakończenia bieżących umów.

Umowy takie obowiązują najczęściej przez okres 24 miesięcy. Rynek usług telekomunikacyjnych jest wyjątkowo dynamiczny, więc z uwagi na pojawiające się nowe rozwiązania i oferty kolejnych partnerów biznesowych (często bardziej atrakcyjnych zwłaszcza dla nowych klientów) zalecana jest zmiana operatora co dwa lata, czyli najczęściej z wygaśnięciem aktualnej umowy.

Zapytaj dostawców

Po określeniu zapotrzebowania i zebraniu wolumenu zamówienia, opublikuj zapytanie ofertowe. W specyfikacji do takiego zapytania warto ująć np. liczbę kart SIM, zakres czasu rozmów, wysokość pakietu transmisji danych, wymagania dotyczące aparatów czy dostępność dodatkowych usług takich jak roaming czy lokalizacja.

Pamiętaj przy tym, że odmienne wymagania dotyczące sprzętu będą mieli pracownicy różnego szczebla. Np. duży pakiet danych na pewno bardziej przyda się osobie należącej do kadry menedżerskiej, żeby mogła sprawniej zlecać i nadzorować pracę innych.

Zaproszenie do przetargu wyślij do przedstawicieli operatorów wszystkich sieci telefonii komórkowej. Nie pomijaj także pośredników sprzedających usługi telekomunikacyjne. Zapytanie ofertowe może być w takim wypadku skierowane przykładowo do 9 pośredników i 4 operatorów. Więcej oferentów buduje lepsze środowisko konkurencyjne.

Sprawdź, co ci zaoferowano

Czy otrzymane oferty spełniają twoje oczekiwania? Jeżeli do zapytania ofertowego dołączyłeś szczegółową specyfikację, masz tym większe szanse otrzymania precyzyjnie skrojonych ofert.

W przeciwnym razie zawsze możesz też sięgnąć po aukcję zakupową celem wynegocjowania najkorzystniejszej opcji cenowej lub po dogrywkę – dostępną w ramach platformy Aleo. To ostatnie rozwiązanie umożliwia wysłanie zapytania ofertowego do dotychczasowych odbiorców lub załączenie nowych dostawców.

To naprawdę proste, więc warto mieć na uwadze takie dobre praktyki zakupowe, korzystać z nich i śledzić na bieżąco informacje płynące z rynku. Mamy nadzieję, że lektura bloga także przyda się w podejmowaniu zakupowych decyzji – do usłyszenia!