Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Jak redukować koszty zakupu artykułów BHP? Z automatami vendingowymi!

Na blogu wielokrotnie podkreślaliśmy, że oszczędności w naszej organizacji powinno się szukać na kilku płaszczyznach. Jedną z nich jest ograniczanie zużycia. Dlatego optymalizując kategorię zakupową artykułów BHP, warto przyjrzeć się także innemu modelowi dystrybucji produktów niż tradycyjny magazyn.

Mowa o jednym z ciekawszych modeli dystrybucji, jakim jest szafa vendingowa. Zwana też maszyną, automatem vendingowym lub sprzedającym, jest urządzeniem, które pozwala na samoobsługowy zakup produktów lub usług.

Każdy z nas kojarzy automaty z napojami i przekąskami, które mijamy w galeriach handlowych lub na dworcach. Okazuje się, że automaty vendingowe z powodzeniem sprawdzają się też w przypadku artykułów BHP, a ich sprzedażą i dostawami potrzebnych produktów zajmują się wyspecjalizowane firmy.

Dlaczego automat vendingowy z artykułami BHP może się opłacać?

Wprowadzając opisywane rozwiązanie, możemy spodziewać się korzyści na kilku płaszczyznach:

Oszczędności wynikające z redukcji zużycia

Pamiętacie, dlaczego wprowadzenie rozwiązań centralnych dla wydruku dokumentów w firmie było lepsze od zakupu drukarek na biurka pracowników? W pierwszym każdy pracownik musiał autoryzować się z pomocą karty magnetycznej lub numeru PIN na urządzeniu drukującym – co wygenerowało spadek zużycia.

W przypadku zakupu artykułów BHP w automatach vendingowych działa ten sam psychologiczny mechanizm. Kontrolowany dostęp do dóbr w firmie pociąga za sobą bardziej przemyślane decyzje o zużyciu. Czy na pewno potrzebujemy nowej pary rękawic ochronnych? Lub zapasu masek przeciwpyłowych?

Portalvendigowy.pl sugeruje nawet, że oszczędności z tytułu redukcji zużycia artykułów BHP mogą sięgać od 20% do 40% rocznie!

Oszczędności wynikające z redukcji kosztów dystrybucji

W klasycznym modelu dystrybucji artykułów BHP mamy jedną lub więcej osób, które pobierają asortyment z magazynu i/lub odbierają dostawy asortymentów, a następnie dostarczają je do odpowiednich miejsc w zakładzie produkcyjnym lub do magazynu.

Prawdopodobnie te same osoby zajmują się też monitorowaniem zapotrzebowania i generowaniem zamówień.

W modelu vendingowym to nasz dostawca, a w zasadzie system vendingowy, monitoruje zawartość szaf i aktualne zużycie. Następnie, o ile zachodzi taka potrzeba, uwalnia zamówienie. Dostawy natomiast (uzupełnianie szaf) odbywają się z pomocą pracowników firmy dostarczającej artykuły BHP. 

Oszczędności wynikające z redukcji różnorodności

O tym, że agregacja i konsolidacja wolumenów przynosi wymierne oszczędności, pisaliśmy już w artykule o dobrych praktykach zakupowych.

W naszym przypadku będzie to działanie podyktowane dodatkową chęcią wprowadzenia modelu vendingowego. Pozbawione sensu i nastręczające dodatkowych kosztów jest przekładnie rozdrobnionego asortymentu do szaf, ponieważ ilość potrzebnych wtedy maszyn i koszt ich zaopatrzenia pochłonąłby potencjalne oszczędności wynikające z powyższych punktów.

Oszczędności wynikające z zastosowania artykułów wyższej jakości

To wypadkowa redukcji zużycia i kosztów modelu vendingowego.

Posiadanie takiego urządzenia, niezależnie od formy umowy z dostawcą (czy jest to leasing, wynajem, dzierżawa czy zakup) wiążę się z pewnymi kosztami. Biorąc pod uwagę ograniczoną pojemność szafy vendingowej oraz rozmiary artykułów BHP, rozsądnym założeniem jest dystrybucja artykułów o wyższej wartości.

Dlaczego rozsądnym? Po pierwsze będą one służyły dłużej naszym pracownikom, po drugie – wyższy koszt także skłoni pracowników do bardziej racjonalnego zakupu.
Rozpatrzmy przykład rękawic roboczych:
Te o niższej jakości w standardowych warunkach mają trwałość około 2-3 dni, natomiast te o wyższej jakości – i jednocześnie droższe o około 30% – mają dwukrotnie większą żywotność. Czyli w tygodniu roboczym zamiast kupować dwie pary rękawic niższej jakości za łączną kwotę 9 zł (2 x 4,5 zł), kupujemy jedną parę o dłuższej żywotności w cenie 6 zł.

Jak wprowadzić model vendingowy w naszej firmie?

Skoro znamy już korzyści, to sprawdźmy, jak krok po kroku wprowadzić sprzedaż artykułów BHP przez maszyny vendingowe w naszej firmie.

 1. Przygotowujemy zestawienie artykułów BHP
  Które wykorzystujemy w naszej firmie. Ważna jest liczba rodzajów czy marek poszczególnych artykułów, ale także ich wolumen.
 2. Konsolidujemy zamówienie
  Sprawdzamy, które artykuły możemy skonsolidować i sumujemy dla nich wolumeny. Pamiętajmy, że możemy konsultować się z dostawcą lub dostawcami BHP. Prawdopodobnie mają w tym zakresie większą wiedzę i doświadczenie niż my.
 3. Wyceniamy skonsolidowany wolumen
  Na tej podstawie decydujemy, które artykuły będą dostępne w modelu vendingowym. Tutaj też warto posiłkować się wiedzą dostawcy.
 4. Decydujemy o vendingowej infrastrukturze
  Tj. ile automatów i w jakich miejscach powinno się znaleźć w firmie.

Jak monitorować zużycie?

Sprawdźmy, czy dostawca proponuje nam w ramach usługi dostęp do portalu internetowego czy innego narzędzia powiązanego z jego systemem maszyn, które pozwoli monitorować zużycie, a także realizować zamówienia na nowe artykuły BHP – które nie znalazły miejsca w szafach vendingowych.

Z maszynami sprzedającymi artykuły BHP można by powiedzieć, że firma oszczędza z automatu.