Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Jak skutecznie wybrać agencję SEM?  

Jak skutecznie wybrać agencję SEM?

Marketing w wyszukiwarkach jest kluczowym elementem strategii marketingowej każdej firmy oraz marki, które funkcjonują w sieci. Zastanawiasz się, jaką agencję SEM wybrać? Zapoznaj się z poniższym artykułem, i dowiedz się, jak dotrzeć do potencjalnych klientów, i w jaki sposób zoptymalizować koszty prowadzenia działań marketingowych w Internecie.

Przede wszystkim brief

Brief SEM jest największą bolączką udanych procesów ofertowych. Brak jasno sprecyzowanych oczekiwań oraz celu skutecznie uniemożliwia specjalistom branży SEM opracowanie optymalnej strategii. Precyzyjnie wypełniony brief jest fundamentem wszelkiego rodzaju działań marketingowych. Doprecyzowuje oczekiwania klienta wobec agencji, a także zawiera najważniejsze informacje o:

  • firmie, produkcie lub świadczonej usłudze
  • celach, jakie mają zostać osiągnięte
  • grupie docelowej
  • konkurencji
  • kanałach komunikacji
  • dotychczasowych działań marketingowych i promocyjnych
  • zakładanym budżecie

Ograniczona ilość agencji SEM w przetargu

Dlaczego ograniczona ilość agencji zaproszonych do przetargu jest uzasadniona? Najbardziej prozaiczny powód to oszczędność czasu i mniej materiału do analizy. Najczęściej i tak wybierany jest jeden podmiot, z którym nawiązuje się współpracę. Drugi, bardziej merytoryczny powód to łatwiejsze dokonanie trafnej decyzji. Rozrzut koncepcji realizacji działań SEM może być bardzo duży. Stąd natłok różnych wariantów, który po prostu komplikuje podjęcie decyzji o wyborze agencji i wydłuża proces wdrażania konkretnej strategii.

Z punktu widzenia agencji SEM szansa na wygranie projektu, o który walczy 10 innych podmiotów, jest dużo mniejsza niż w przypadku, kiedy o prowadzenie kampanii ubiegają się 2, góra 3 agencje. Idealną sytuacją jest pełna transparentność, która umożliwia tworzenie dobrych warunków do udziału w przetargach również małym i średnim firmom z sektora SEM, które chcą zaistnieć na rynku i dynamicznie się rozwijają.

Dobór agencji SEM o tej samej randze

Warto przyjrzeć się bliżej agencjom, które ze sobą konkurują. Przede wszystkim pod uwagę wziąć można agencje o podobnych kompetencjach, liczbie obsługiwanych klientów i wielkości. Agencja SEM, która pracuje z dużymi korporacjami będzie ZAWSZE droższa od agencji SEM, obsługującej klientów z obszaru SMB. Wynika to z wielu czynników, m.in.: wieloletniego doświadczenia w branży, kompetencji pracowników, którzy specjalizują się w określonych obszarach oraz biegłego posługiwania się najbardziej efektywnymi narzędziami.

Finalne negocjacje

Po szczegółowej analizie otrzymanych ofert, czas wybrać tą najbardziej konkurencyjną. Po zdecydowaniu się na współpracę z konkretną agencją SEM, można spróbować uzyskać nieco lepsze warunki od tych, które zostały zaproponowane na poziomie przetargowej oferty. Warto mieć na uwadze fakt, że próby nagłego ograniczenia budżetu, przeznaczonego na działania SEM, mogą mieć negatywny wpływ na efekt końcowy prowadzonej kampanii. Koszty, które są proponowane w ofertach przetargowych wynikają z estymacji rentowności projektu oraz odpowiedniego wynagrodzenia poszczególnych specjalistów z branży.

Postaw na rzetelną komunikację

Uczciwa agencja SEM dokona analizy strony internetowej pod względem optymalizacji oraz statystyk odwiedzin. Dzięki wykorzystaniu narzędzi webmasterskich przeprowadzi audyt, którego wynik będzie kluczowy dla opracowania dalszego działania pod kątem SEM. Korzystając z usług profesjonalistów możesz mieć pewność, że wszelkie informacje o postępach i działaniach podjętych w danym okresie, będą na bieżąco raportowane, co daje możliwość weryfikacji efektów pracy agencji.

Jak zminimalizować ryzyko podjęcia współpracy z nieuczciwą firmą? Stosuj się do powyższych wskazówek, a proces doboru agencji SEM okaże się znacznie prostszy. Dodatkowo jeżeli zależy ci na efektywnej współpracy z agencją interaktywną, pamiętaj o kluczowych elementach, takich jak wzajemne zaufanie, przejrzysta strategia oraz uporządkowany model rozliczeniowy.

Artykuł powstał przy współpracy z agencją Bluerank.