Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Jak sprzedawać lepiej? Z Aleo!

Chcesz szybciej i efektywniej sprzedawać? Poszukujesz nowych kanałów dystrybucji? Masz plany zwiększenia sprzedaży produktów Twojej firmy?

Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś TAK, to postaw na digitalizację. Daje firmom ogromne możliwości, a jej rozwój jest nieunikniony.

Digitalizacja to trend przenoszenia lub rozszerzania działalności gospodarczej przez internet. Wspierają ją coraz to nowe rozwiązania handlowe w sieci, sklepy internetowe, które jeszcze bardziej stymulują popyt. 

Chcesz dowiedzieć się, jak digitalizacja może wpłynąć na rozwój Twojej firmy?
Sprawdź raport Aleo i Deloitte o trendach w zakupach firmowych
.

Dostawcy, którzy nie boją się digitalizacji i korzystają z internetu, skuteczniej zwiększają swoje szanse sprzedażowe. W dzisiejszym artykule chcemy opowiedzieć o Aleo, otwartej platformie zakupowej B2B, która wspiera dostawców i poprawia ich widoczność w sieci. Pokażemy, jak go używać, aby szybciej osiągać firmowe cele sprzedażowe.

Odkryj nowe szanse sprzedażowe

Na Aleo wspieramy współpracę między kontrahentami zarejestrowanymi na platformie. Dbamy o to, aby dostawcom dostarczać cenne informacje o nowych szansach sprzedażowych.

Kupujący pokazują swoje zapotrzebowanie w aukcjach, zapytaniach i przetargach publicznych – a dostawcy, na podstawie obserwowanych kategorii, otrzymują powiadomienia o nowych okazjach na sprzedaż.

Dzięki tym mechanizmom dostawcy skuteczniej trafiają do potencjalnych kupujących. Odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, zwiększają bazę potencjalnych odbiorców. Na Aleo dostawcy mogą wysyłać oferty, odpowiadać na zapytania publiczne, aukcje i zapytania ofertowe. W ten sposób mogą i promować własne produkty, zwiększając zasięg działania, i docierać do potencjalnego klienta.

Bądź widoczny dla kupujących

Zarejestruj firmę na platformie. To zajmuje zaledwie kilka minut. W ten sposób podniesiesz rozpoznawalność swojej marki. Opracuj profil firmy, który będzie pozycjonowany w wynikach wyszukiwania Google. Twój opis, użycie słów kluczowych i nasze mechanizmy SEO sprawią, że potencjalni klienci łatwiej znajdą Twój produkt.

Zadbaj o referencje. Jeśli firmy wystawiają Ci referencje na Aleo, dla Twojej firmy to dodatkowa szansa na poprawienie pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jak stworzyć dobry profil firmy na Aleo?
1. Określ branżę.
W Ustawieniach powiadomień, w zakładce Szanse sprzedażowe, możesz dokładnie określić branże, w których handlujesz. Koniecznie wybierz kategorie, które chcesz obserwować. To bardzo ważne. Na podstawie wybranych kategorii codziennie będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych okazjach handlowych.
2. Ustal słowa kluczowe.
W tej samej zakładce –Ustawieniach powiadomień – dodaj słowa kluczowe. Dzięki temu będziesz otrzymywać informacje o najnowszych zapytaniach, aukcjach oraz przetargach publicznych dokładnie według wskazanych słów kluczowych. 
3. Opisz ofertę produktową.
Wystaw swoje produkty w katalogu i opisz je. W ten sposób dasz szansę kupującym znaleźć Twoją ofertę. Pamiętaj o podaniu cen hurtowych i możliwie częstej aktualizacji oferty.

Dobry opis na profilu firmy, przypisanie obserwowanych kategorii i słów kluczowych oraz  zaprezentowanie produktów – jak widzisz, niewiele wystarczy, aby Twoja firma mogła się znaleźć wysoko w wynikach wyszukiwarek.

Składaj oferty (nie do odrzucenia)

Pamiętaj, że na Aleo są Twoi potencjalni klienci. Wystarczy wysłać im swoją ofertę.

Dzięki ofertom składanym przez Aleo możesz budować wiarygodność i podnosić pozycję firmy wśród rekomendowanych przez nas dostawców.

Ofertuj i bądź aktywny. Dbaj o wizerunek swojej firmy. Każda transakcja i każda relacja działają na Twoją korzyść. Użytkownicy wystawiają referencje, oceniają transakcje. To doskonałe źródło informacji o Twojej firmie oraz szansa lepszego pozycjonowania Twojej firmy w wynikach wyszukiwarek.

Jak jeszcze wspieramy Twoją sprzedaż?

Oddajemy w Twoje ręce aukcje wyprzedażowe, dodatkowe narzędzie sprzedażowe. Rozwiązanie takie sprawdzi się doskonale, szczególnie gdy:

– popyt na Twój produkt przewyższa podaż,

– likwidujesz niechciane stany magazynowe,

– chcesz przedstawić swoją ofertę potencjalnym nabywcom. 

Przygotuj aukcję wyprzedażową, zaproś do niej kontrahentów. Cena startowa musi być kusząca, żeby zwiększyć szanse powodzenia Twojej aukcji.

Wspieramy też kupujących, korzystających ze smartfonów i tabletów. lch liczba ciągle się powiększa. Według prognoz dla branży e-commerce liczba zakupów wykonywanych poprzez urządzenia mobilne w roku 2017 dogoni ilość transakcji wykonywanych na komputerach stacjonarnych.

Dlatego korzystamy z rozwiązań RWD (ang. Responsive Web Design), które umożliwiają przeglądanie baz dostawców i ich produktów na urządzeniach mobilnych. Przynosi to korzyści w postaci zwiększenia ruchu na stronach dostawców i podniesienia szans sprzedażowych.

Pamiętaj – jeśli sprzedawać, to z Aleo!