Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Jak wygląda rynek sprzedaży palet w Polsce?

Historia sprzedaży palet sięga jeszcze lat 30-tych ubiegłego wieku. Nic dziwnego, że konkurencja wśród dostawców jest duża, a oferta skupów czy operatorów paletowych szeroka. Jak wybrać z niej palety, które zaspokoją zapotrzebowanie naszej firmy? 

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

 • jaki rodzaj palety jest najczęściej kupowanym na rynku;
 • na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu specyfikacji zakupu palet;
 • czy warto zainwestować w sprzedaż palet;

Rodzaje palet na rynku

W obrocie paletami znajdziemy przede wszystkim podział na nowe, które kwalifikuje się jako I gatunek – oraz te z widocznymi śladami użycia, które stanowią II gatunek. Najpopularniejszym rodzajem palety w naszym regionie geograficznym jest tzw. europaleta (z oznaczeniem EUR lub EPAL).

Europaleta powstała w Szwecji w 1950 roku jako uniwersalna paleta przeznaczona do przechowywania i transportu, w tym do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Wszystkie europalety mają stosowne oznaczenie na lewym bądź środkowym wsporniku (EPAL lub EUR).

Europaleta jest drewniana, waży ok. 25 kg, ma kilka zestandaryzowanych rozmiarów, różne przeznaczenie oraz ładowność. Z ostatnich regulacji wynika też, że wilgotność europalet nie może przekraczać 22%.

Normy obowiązujące na rynku palet to jedno, ale niektóre firmy sięgają po specjalne palety, skrojonewyłącznie na ich potrzeby – dzieli się swoim doświadczeniem Andrzej Cinal z firmy C.M.C. sp z o.o., zajmującej się produkcją palet. – O określonym wymiarze, stopniu wilgotnościci, ilości sęków, jakości drewna, itd.

Jakie rozmiary palet znajdziemy na rynku?

 • paleta EUR (800 x 1200 mm) – najbardziej powszechny typ
 • paleta EUR 2 (1200 x 1000 mm)
 • paleta EUR 3 (1000 x 1200 mm)
 • paleta EUR 6 (800 x 600 mm)

Możliwość dostosowania palet do potrzeb klienta, względy ekologiczne i ekonomiczne sprawiają, że drewniane palety wykorzystywane są do magazynowania i transportu w wielu branżach:

 • spożywczej,
 • budowlanej,
 • chemicznej,
 • farmaceutycznej,
 • browarniczej
 • czy metalowej

Wymieniamy palety wymienne oraz tzw. kolorowe, pod wynajem. Średni cykl życia takiej palety to około 8 cykli – tłumaczy Andrzej Cinal. – Gdy palety są ściągane z powrotem, trafiają do przeglądu. Na rynku znajdziemy także firmy świadczące usługi naprawy palet. Firmy te posiadają odpowiednie licencje na ich naprawę. W przypadku EPAL palety używane, po naprawie, oznacza się specjalnym gwoździem w środkowej desce. To taki znacznik świadczący o tym, że możemy spodziewać się dobrej jakości naprawy.

Palety nadające się jeszcze do użytku trafiają z powrotem do obrotu. Część z nich się oczywiście upłynnia i trafia do utylizacji. Niektóre firmy kupują z kolei tylko nowe palety i w zależności od liczby palet, która wraca, uzupełniają wolumen.

Oferta producentów palet w Polsce

Obok tradycyjnych skupów palet znajdziemy operatorów paletowych, którzy dysponują nowoczesnym zapleczem technologicznym, np. specjalnymi suszarniami czy zautomatyzowanym procesem produkcji do zbijania palet na linii montażowej.

Nasza firma działa w ramach Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet (EPAL). Dzięki zestandaryzowanym normom i jakości palet są one honorowane u dostawców i zgodne z unijnymi wymogami.
Andrzej Cinal,
 C.M.C. sp. z o.o.

Palety EUR i EPAL są zbijane na zautomatyzowanej linii montażowej, co zapewnia wyższą jakość, za którą zapłacimy odpowiednio więcej. Dla redukcji kosztów firmy sięgają czasem po palety jednorazowe,  np. gdy wysyłają towar na eksport.

Gdzie szukać optymalizacji przy zakupie palet dla firmy?

Producenci są najczęściej skupieni wokół obszarów, gdzie znajdują tańszy surowiec do wyrobu palet, ponieważ może się okazać, że koszty transportu zbilansują ewentualny zysk.

Czasem wysyłamy nasze palety tysiące kilometrów za granicę, ponieważ np. we Włoszech koszt produkcji tych palet i duży wolumen zamówienia sprawia, że firmom bardziej opłaca się je importować – przyznaje Andrzej Cinal. – Powszechna dostępność palet EPAL dodatkowo skraca drogi transportowe i obniża koszt zakupu tych produktów.

Dla optymalizacji zakupu warto wyjść od analizy zapotrzebowania w firmie – skonsolidować wolumen zamówienia i opublikować zapytanie ofertowe. Dzięki tym działaniom poznamy bazę potencjalnych nowych dostawców oraz aktualne ceny produktu na rynku.

Co powinna więc zawierać dobra specyfikacja na zakup palet?

 1. rodzaj
  Wymiar EUR, czy b
  ędzie to paleta dwu czy czterowyjściowa (ilość otworów, w które można wsunąć widły wózka), czy jednorazowa, czy używana. Powinniśmy tu zastanowić się także nad wyborem surowca. Chociaż w artykule piszemy o paletach drewnianych, to na rynku spotkamy także plastikowe i kartonowe.
 2. wymiary (mm)
  Najpopularniejszy w Polsce wymiar palety to 800 x 1200 mm (typ EUR).
 3. nośność (kg)
  Najpopularniejszy typ europalety (EUR). 
 4. grubość deski (cm)
  Dopasowujemy go w zale
  żności od przeznaczenia palety. Standardową grubością europalety w Polsce jest 14,4 cm.
 5. ilość
  Przy składaniu zapytania ofertowego pamiętaj o konsolidacji wolumenu i innych dobrych praktykach zakupowych.
 6. przewidywane zapotrzebowanie
  W oparciu o analiz
  ę danych historycznych, ustal z dostawcą wielkość zapotrzebowania w okresie miesięcznym lub rocznym. W tym miejscu warto także wziąć pod uwagę dodatkowe koszty w postaci przechowywania palet – w zależności od tego, czy dysponujemy zapleczem logistycznym, powierzchnią do magazynowania palet.
 7. częstotliwość dostaw
  W transzach (ile, w jakim okresie czasu?) czy jednorazowa.
 8. miejsce dostawy
 9. stan używalności
  Nowa, u
  żywana, a może uszkodzona? Niektóre firmy świadczą także usługi naprawy palet. Być może lekkie uszkodzenie nie obniży nośności palety, ale może obniżyć koszt jej zakupu?
 10. certyfikat 
  Np. certyfikat EPAL, certyfikat IPPC.
 11. budowa palety
  Posadowiona na klockach lub kant
  ówce.
 12. przeznaczenie palety
  Inaczej skonstruowana b
  ędzie paleta do przewozu np. środków farmaceutycznych, artykułów spożywczych (konieczność zdezynfekowania palety) czy do przewozu piwa.

Palety – dobry pomysł na własną działalność?

Stosowane w transporcie, dystrybucji, magazynowaniu – palety służą nam ostatnio także jako surowiec przy produkcji modnych mebli w stylu skandynawskim. Może dlatego niektórzy eksperci upatrują w skupie palet pomysłu na złoty interes. Skupować możemy tanio nawet te uszkodzone palety (większość z nich można naprawić, przywrócić do obrotu) i sprzedawać je z zyskiem.

Rynek jest dojrzały, a konkurencja duża. Tradycyjne skupy palet są obecnie wypierane przez dużych operatorów paletowych, którzy dysponują odpowiednim zapleczem logistycznym – m.in. powierzchnią magazynową czy transportem.

Nie tylko z kosztami logistyki przyjdzie nam się mierzyć. Obrót paletami w Polsce i Europie jest uregulowany prawnie – palety wprowadzane na rynek muszą przestrzegać szeregu norm zgodnych z unijnymi wytycznymi – muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które dodatkowo kosztują producentów.

Przeczytałeś artykuł od deski do deski? Teraz już wiesz, jak wygląda rynek palet w Polsce