Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Leasing czy long tearm lease – od czego zacząć  

Leasing czy long term lease – od czego zacząć

Kredytowanie i leasing – te dwie formy finansowania floty firmowej od lat należały do najpopularniejszych na polskim rynku. Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się jednak trzeci sposób – wynajem długoterminowy.  Czym jest? Co różni go od tradycyjnie pojmowanego leasingu? W tym artykule przybliżamy najbardziej przydatne informacje na temat tworzenia floty firmowej opartej o różne typy leasingu.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

 • co to jest wynajem długoterminowy
 • co to jest leasing finansowy pojazdów
 • zapoznasz się z najpopularniejszymi terminami kategorii;

Definicja wynajmu długoterminowego

Full service leasing zwany również leasingiem operacyjnym, to usługa, z której mogą korzystać wszystkie firmy bez względu na swoją wielkość i liczbę posiadanych pojazdów. Polega na odpłatnym korzystaniu z aut w dłuższym okresie czasu – zwykle umowa podpisywana jest na 2-5 lat.

Co rożni wynajem długoterminowy od tradycyjnie pojmowanego leasingu? Przede wszystkim fakt, że wypożyczający nie staje się właścicielem auta, którego używa, lecz jedynie jego najemcą. Przez cały okres wypożyczenia właścicielem pozostaje więc wypożyczalnia. To ona ponosi stałą opiekę nad pojazdem i odpowiada za zmianę ogumienia, przeglądy, ubezpieczenie, naprawy czy ewentualny samochód zastępczy. Po drugie, ten typ wypożyczenia samochodu nie obciąża bilansu firmy, ponieważ samochody są zaliczane do składników majątkowych firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Czynsz za najem stanowi koszt uzyskania przychodu dla klienta na warunkach regulowanych ustawą o podatkach CIT/PIT. Po trzecie wreszcie rata, którą płaci firma, nie pokrywa całej wartości zakupu pojazdu lecz  jedynie tzw. wartość rezydualną – czyli wartość samochodu, jaka będzie miała miejsce na końcu umowy leasingowej. Ryzyko większej utraty pojazdu na wartości pokrywa więc firma wypożyczająca a nie klient. Po zakończeniu kontraktu wypożyczający nie musi martwić się odsprzedażą samochodu na rynku wtórnym, lecz może zawrzeć umowę na nowy pojazd.

Leasing finansowy

W tradycyjnej formie leasingu sytuacja jest zgoła inna. Tutaj autem firma musi opiekować się tak, jakby była jego właścicielem – naprawy, przeglądy, ubezpieczenie – za to wszystko odpowiada przedsiębiorca. Zwykle na początku leasingu firma zobowiązana jest do zapłacenia ok. 20% wartości auta. Po spłaceniu ostatniej raty, która przeważnie jest wyższa o około 1-10%, firma  staje się właścicielem pojazdu. Auta finansowane w ten sposób wliczane są do majątku firmy, co znacząco obciąża jej bilans. Miesięczna rata jest też zwykle wyższa, niż w przypadku wynajmu długoterminowego.

Jaką formę leasingu wybrać?

Zastanawiasz się, gdzie jest haczyk? Wypożyczenie długoterminowe już na samym początku wydaje się dużo bardziej atrakcyjną formą budowania floty firmowej, niż tradycyjny leasing finansowy. Przed podjęciem decyzji musisz zadać sobie jednak podstawowe pytanie: jak intensywnie będziesz użytkował aut i do czego będą Ci potrzebne? Dlaczego to tak istotne? Ponieważ w wypożyczeniach długoterminowych przewidzieć trzeba tzw. “kilometrówkę”, określa ją umowa zawarta z wypożyczalnią. Po przekroczeniu limitu kilometrów naliczane są zwykle dodatkowe opłaty. Warto dobrze przemyśleć więc deklarowaną liczbę kilometrów, żeby w przyszłości nie dać się zaskoczyć dodatkowym kosztom. Na szczęście wypożyczalnie i w tym aspekcie stają się coraz bardziej elastyczne.


Zobacz w skrócie, co powinno znaleźć się w
zapytaniu ofertowym na wynajem samochodu. Jeśli chcesz jeszcze lepiej orientować się w tej kategorii zakupowej, zajrzyj do naszego minisłowniczka leasingowego na końcu artykułu.

Chcesz wiedzieć więcej o finansowaniu własnej floty firmowej? Bądź na bieżąco. Już w kolejnym artykule na blogu poznasz tę kategorię od podszewki.

Zapytanie ofertowe dla wynajmu i leasingu

 1. Liczba pojazdów w firmie.
 2. Nakłady pracy ponoszone na administrowanie flotą.
 3. Ilość kilometrów pokonywana przez pojazd w miesiącu.
 4. Czy przedsiębiorstwo musi być właścicielem pojazdu.
 5. Miesięczna wysokość raty.

 

Minisłownik
dla wynajmu i leasingu

 • CFM (ang. Car fleet managment) – firmy specjalizujące się w długoterminowym wynajmie pojazdów. Najbardziej znane i profesjonalne z nich zrzeszone są w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (patrz PZWiLP).
 • FSL (ang. Full service leasing) – pełen wynajem długoterminowy. Ryzyko wartości rezydualnej po stronie Finansującego, czas trwania umowy minimum 24 miesiące, umowa musi obejmować przynajmniej trzy usługi pozafinansowe (w tym serwis mechaniczny).
 • Limit kilometrów – ustalona w umowie granica, którą najmujący może przejechać danym pojazdem lub pojazdami w ciągu określonego czasu wynajmu.
 • LS (ang. Leasing & Service) – Leasing z elementami serwisu. Ryzyko wartości końcowej po stronie Korzystającego. Czas trwania umowy minimum 24 miesiące, umowa musi obejmować dwie usługi pozafinansowe, bez wymogu serwisu mechanicznego.
 • PZWiLP – Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to branżowa organizacja zrzeszająca 16 firm oferujących usługi wynajmu długoterminowego flot samochodowych.
 • Wartość rezydualna (ang. Residual Value) – określana również jako wartość resztowa. Jest to faktyczna wartość pojazdu (lub innego środka trwałego) w momencie odsprzedaży, po zakończeniu określonego w umowie okresu użytkowania. Wartość ta maleje wraz z wiekiem auta. Im droższy model auta, tym większy spadek na wartości.  W pierwszym roku użytkowania pojazdu jest to zwykle od 25% do 40% jego wartości. RV wyniesie więc odpowiednio 75% do 60%. Przy posiadaniu floty kilkunastu czy kilkudziesięciu pojazdów przekłada się ona na konkretne zyski lub straty dla przedsiębiorstwa. W przypadku wynajmu długoterminowego, ryzyko nadmiernej utraty pojazdu na wartości ponosi wypożyczalnia. Rata płacona przez przedsiębiorstwo ma bowiem wartość rezydualną.