Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Leasing czy long tearm lease - kategoria zakupowa od podszewki  

Leasing czy long term lease – kategoria zakupowa od podszewki

W ostatnim artykule przybliżyliśmy podstawowe różnice między tradycyjnie pojmowanym leasingiem a wynajmem długoterminowym. Czas na przyjrzenie się obecnym trendom i dokładniejsze poznanie kategorii zakupowej.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

 • jak wygląda rynek wynajmu długoterminowego;
 • od czego zależy cena wynajmu długoterminowego
 • co wybrać: stałą opiekę czy serwis?;
 • usługi pozafinansowe;
 • downsizing w rozwiązaniach flotowych.

Specyfika wynajmu w Polsce

Szacuje się, że na zachodzie już 80% pojazdów firmowych jest używanych w formie wynajmu długoterminowego. Jak to wygląda w naszym kraju? Z roku na rok ta forma finansowania floty cieszy się coraz większą popularnością. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów zrzeszający 16 największych na polskim rynku firm CFM tylko w I kwartale 2014 roku odnotował wzrost przychodów z tytułu tej usługi o 12,5%. Ze 117.404 tys. aut udostępnianych przez zrzeszone w nim firmy aż 75% stanowi wynajem długoterminowy. O popularności tej formy leasingu decyduje nie tylko korzystna cena i przeniesienie ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu na wypożyczającego, co w równej mierze oszczędność czasu i zasobów wewnętrznych firmy potrzebnych do administrowania flotą. Przedsiębiorstwo może po prostu skupić się na własnej działalności, podczas gdy o przeglądy i serwisy pojazdów dba wypożyczalnia. Szacuje się, że już co piąty nowy samochód kupowany przez firmy w Polsce ma charakter wynajmu długoterminowego.

Od czego zależy cena wynajmu długoterminowego?

Oprócz wielkości floty przedsiębiorcy, na cenę wynajmu wpływa jeszcze kilka zasadniczych czynników. To od nich i od ryzyka, jakie skalkuluje wypożyczalnia, zależy końcowa kwota wypożyczenia.

Jak zarządzać flotą – outsourcing czy osobiście?

Stała opieka nad autem to bez wątpienia jedna z zalet wynajmu długoterminowego. Ale czy warto rozważyć opcję, w której my jako firma, sami odpowiadamy za opiekę nad pojazdem? Taki wariant może się opłacić, kiedy zależy nam na obniżeniu raty miesięcznej. Usługi pozafinansowe to jeden z tych elementów, które składają się bowiem na ostateczną wysokość raty za wynajem. Ten typ wypożyczenia będzie bardziej korzystny dla firm małych, w których zarządza się kilkoma czy kilkunastoma pojazdami. Przy tego rodzaju flocie opiekę nad nimi można delegować na użytkowników aut. Oprócz oszczędności, taki układ sprawia także, że pracownik jest bardziej skłonny traktować auto jako własność firmową i zwykle jeździ ostrożniej, nie generując dodatkowych kosztów. Przy flocie kilkudziesięciu czy kilkuset aut warto pomyśleć o outsourcingu zarządzania flotą i wynająć odpowiednich specjalistów. Skala floty sprawia, że trudno nadzorować ją samemu i skupić się jednocześnie na własnych działaniach firmowych.

Co wchodzi w skład usług pozafinansowych?

Jeśli zastanawiasz się nad pełnym wynajmem długoterminowym lub chcesz zlecić opiekę nad flotą wyspecjalizowanej firmie to warto dowiedzieć się, co wchodzi w skład takiej oferty. Oprócz usług typowo serwisowych są to bardzo często również usługi z zakresu obszaru operacyjnego, administracyjnego i prawnego. Wśród nich do najbardziej popularnych należą:

 • ubezpieczenie,
 • serwisowanie,
 • likwidacja szkód,
 • obsługa kart paliwowych,
 • wymiana i serwis opon,
 • assistance i samochody zastępcze,
 • raportowanie,
 • door-to-door.

Downsizing – trend na rynku flotowym?

Downsizing i eco driving to terminy, które w ostatnich latach odmienianie są w motoryzacji przez wszystkie przypadki. Czy tego typu silniki stają się coraz bardziej popularne także wśród managerów flotowych i firm chcących budować proekologiczną i ekonomiczną flotę? Badania “Barometru ekologicznego branży flotowej”[1], przeprowadzone przez ALD Automotive pośród flot 220 firm z całej Polski, pokazują, że tak. Z ankiety wynika, że aż 68% flotowych pojazdów w naszym kraju używa napędów wysokoprężnych, które są przyjazne dla środowiska a wiek 76% z nich nie przekracza 5 lat. Trend taki najchętniej wyznaczają duże firmy, które stosują napędy hybrydowe i organizują szkolenia z jazdy defensywnej (zwykle przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 225 osób). Przesłanką, która determinuje wybór takich rozwiązań, są oczywiście oszczędności uzyskane bezpośrednio na spalaniu paliwa oraz chęć obniżenia kosztów wynajmu floty. Warto bowiem zauważyć fakt, że im większa pojemność silnika, tym szybszy spadek auta na wartości. Co za tym idzie wartość rezydualna (końcowa) pojazdu jest mniejsza. Firmy CFM zwykle taniej wyceniają także wypożyczenie pojazdu z mniejszym silnikiem. Nie bez znaczenia jest także fakt, że menedżerowie firm, częściej niż użytkownik prywatny, muszą dbać o dobry wizerunek i PR przedsiębiorstwa. To sprawia, że bardziej skorzy są popierać rozwiązania proekologiczne i prospołeczne. A jeśli tego typu działania idą jednocześnie z obniżeniem kosztów, to dlaczego nie.

[1] http://e-czytelnia.abrys.pl/ecomanager/2009-1-419/ekologiczne-trendy-4183/ekologiczna-flota-czeka-9921