Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Po co firmie kupiec?  

Po co firmie kupiec?

Kupiec coraz rzadziej bywa mylony z zaopatrzeniowcem. Zwłaszcza po kryzysie z 2008 roku mówi się wręcz o ewolucji roli zakupów w firmie. Roli jednostek i ekspertów, którzy mogą przynieść realny zysk Twojemu przedsiębiorstwu.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

  • jak ważna jest rola kupca w Twojej firmie
  • co różni kupca od zaopatrzeniowca
  • na czym polega praca kupca

Wyobraź sobie, że potrzebujesz nowego sprzętu komputerowego.

Zaopatrzeniowiec pozyska towar lub usługę potrzebną dla realizacji celów biznesowych przedsiębiorstwa możliwie szybko i w dobrej cenie.

Ale to kupiec zwróci przy tym uwagę na koszt licencji na oprogramowanie lub darmowy serwis, wynegocjuje lepszą cenę przy zamówieniu większej ilości sprzętu czy podpisaniu długoletniej umowy oraz sięgnie po inne dźwignie zakupowe.

Dzięki niemu Twoje przedsiębiorstwo zyska nie tylko nowe komputery, także oszczędności, które są dla firmy najłatwiejszym sposobem na zwiększenie zysku.

Kupiec, nazywany dzisiaj potocznie także zakupowcem, nie realizuje jedynie pozycji z listy zapotrzebowań zgłoszonych przez organizację. On nieustannie opracowuje strategię zakupową, która stanowi cały, złożony proces.

W przeciwieństwie do reaktywnego zaopatrzeniowca kupiec jest proaktywny, bo wciąż poszukuje optymalizacji i oszczędności w firmie. Jego rola nie ogranicza się już do redukcji kosztów. 92% kupców wierzy, że ich praca może przynieść przedsiębiorstwu dodatkową wartość1.

Więcej niż zakupy

W dzisiejszym, złożonym świecie coraz większą wagę przywiązujemy do zarządzania całymi procesami (end to end). Funkcjonującej w takiej rzeczywistości firmie zależy na efektywnym i zoptymalizowanym procesie zakupowym. Od analizy rynku czy wyboru dostawców aż po samą płatność, dystrybucję.

Mówi się wręcz o strategii zakupów lub strategicznym zarządzaniu zakupami. To podejście, które uwzględnia nie tylko redukcję kosztów, ale optymalizację wszystkich procesów w ramach działalności biznesowej przedsiębiorstwa. W dodatku przy wzięciu pod uwagę rynkowego otoczenia, w jakim porusza się firma. To ciągły proces, nie działanie ad hoc.

Kupiec zajmuje się więc nie tylko realizowaniem zapotrzebowania na towar czy usługę, ale również:

  • weryfikuje potrzeby zgłaszane mu przez organizację,
  • wskazuje szersze spektrum zakupów (np. całkowity koszt posiadania),
  • przeprowadza analizę rynku,
  • wykorzystuje tzw. dźwignie oszczędnościowe (np. agreguje zamówienia w celu zwiększenia wolumenu i tym samym negocjacji lepszych warunków zakupu lub zarządza relacjami z dostawcami).

Wychodzi poza swoją specjalność – komunikuje się także z innymi jednostkami firmy (zarówno horyzontalnie jak i wertykalnie), bo w każdym z obszarów (marketing, planowanie, produkcja, badania, dystrybucja, sprzedaż, etc.) może znaleźć pole do optymalizacji kosztów.

Dobry kupiec jest też w stanie wyjść poza aktualny proces. Zadba o relacje z dostawcami, którzy są źródłem cennych informacji dotyczących rynku, nowych procesów i technologii oraz weźmie pod uwagę dane archiwalne dotyczące wydatków w firmie, aby móc lepiej antycypować realizację przyszłych potrzeb organizacji.

Ważna jest przy tym praktyka i doświadczenie takiej osoby, która do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie. Takie podejście staje się już standardem w międzynarodowych koncernach. Przy czym niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę z sektora MSP, korporację, czy stoisz na czele instytucji państwowej, nie stać Cię na korzystanie z usług tylko zaopatrzeniowca. Nie w czasach, gdy struktury organizacyjne przedsiębiorstw są coraz bardziej złożone, a ich prawidłowe funkcjonowanie zależy od tylu czynników.

W pogoni za zmieniającym się rynkiem

Praca kupca to bezustanna adaptacja do zmieniających się realiów rynkowych. Te z kolei są zależne od elementów codziennego otoczenia, takich jak procesy globalizacji, nowe technologie, przemiany społeczne – czynników, których także nie możemy pominąć przy prowadzeniu biznesu.

Zmiana wydaje się być słowem kluczem w pracy kupca, który zawsze może przecież pozyskać lepszego dostawcę, usprawnić proces produkcji czy ograniczyć koszty dystrybucji. Do tego potrzeba umiejętności i wiedzy naszego eksperta, który przeprowadzi analizę rynku i poszuka optymalizacji nie tylko w obszarze cenowym, także w procesach, materiałach, technologiach, sięgając jednocześnie po skuteczne dźwignie zakupowe.

Na szczęście dziś wiedzę i umiejętności sprawnego kupca wspierają nowe technologie. Dzięki elektronicznym narzędziom, które upraszczają i automatyzują proces zakupowy, firma może oszczędzić około 30% wydatków2. Także na polskim rynku dostępne są rozwiązania (np. platforma zakupowa Aleo) z pomocą których złożymy zapytania ofertowe, przeprowadzimy aukcje elektroniczne czy zyskamy dostęp do katalogów dostawców.

Po co więc firmie zakupowiec? Żeby mogła zyskiwać – wydając.

1 International Survey: Procurement Executives. Procurement Value Creation, ivalua.com [07.04.2015].

2 Raport: w e-handlu najwięcej sprzedają i kupują firmy, nie klient indywidualny, polskieradio.pl [08.04.2015].