Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
Weryfikowanie ofert i warunków współpracy z dostawcami  

Weryfikowanie ofert i warunków współpracy z dostawcami

Opublikowałeś przemyślane zapytanie ofertowe. W odpowiedzi otrzymałeś mnóstwo ofert i informacji z rynku. Świetnie. I co teraz?

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

  • dlaczego warto analizować informacje płynące z rynku
  • dlaczego przy decyzji o zakupie warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę
  • jak zweryfikować oferty otrzymane od dostawców

Opublikowane zapytanie ofertowe z dokładnie określonymi wymaganiami to pierwszy krok do otrzymania najlepszej oferty (zobacz, jak napisać zapytanie ofertowe). Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, wybierając dostawcę.

Opłaca się być na bieżąco

Cykliczna analiza rynku (m.in. przez publikowanie zapytań ofertowych) pozwala zorientować się w  aktualnych cenach i rozwiązaniach (procesy, materiały, technologie, itd.). Wiedza o poziomie kształtujących się cen, znalezienie innej, korzystniejszej oferty na rynku może być podstawą do renegocjacji warunków współpracy z naszym dotychczasowym lub potencjalnym dostawcą.

Liczy się nie tylko cena

Poza parametrem cenowym dobrze wziąć pod uwagę warunki formalne. Doświadczenie firmy, informacje z Krajowego Rejestru Sądowego, historia transakcji na platformie zakupowej, wielkość przedsiębiorstwa, kapitał zakładowy (stan finansów), używane technologie, jakość oferowanych produktów czy usług – ich priorytetyzacja zależy od naszych potrzeb i od przedmiotu zamówienia. Zwłaszcza duże przedsiębiorstwa mogą zwrócić także uwagę na standardy etyczne przestrzegane przez kontrahenta, zgodne z ich własną polityką. Dla nich wartością będzie na przykład CSR (ang. Corporate Social Responsibility), tj. prowadzenie działalności w zgodzie ze środowiskiem, społecznym otoczeniem i bycie fair wobec pracowników czy klientów.

Sprawdźmy także, jakie warunki biznesowe są w stanie zaoferować nam poszczególni dostawcy. Ustalenie terminów płatności, kosztów logistyki (czy oferta zakłada dostarczenie produktu), czas realizacji zamówienia, okres gwarancji czy możliwość serwisowania powinny być elementem najpierw zapytania ofertowego, a potem samej oferty. Pamiętajmy o ukrytych kosztach przykładowo nawet najlepsza oferta na sprzęt komputerowy może nie opłacić się firmie w dłuższej perspektywie czasu, gdy okaże się, że koszt serwisu, obsługi czy oprogramowania pochłonie wcześniejsze oszczędności.

Nie wahajmy się też poprosić potencjalnego kontrahenta o próbki produktów, jeszcze zanim podejmiemy decyzję.  Im więcej informacji o ofercie zbierzemy przed nawiązaniem współpracy tym lepiej.

Biorąc pod uwagę oferty dostawców, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wiarygodność potencjalnego kontrahenta. Analizując historię transakcji firmy i profil jej działalności, zmniejszymy prawdopodobieństwo podjęcia ryzykownej współpracy. Tutaj z pomocą znów przychodzi platforma zakupowa Aleo.

W serwisie możemy sprawdzić oceny dotychczasowych transakcji czy rekomendacje wystawione przez klientów interesującego nas dostawcy i to już na etapie formułowania zapytania ofertowego. Zdanie innych jest dla nas ważne, bo pomaga oszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na samodzielne analizowanie decyzji. Psycholog, Robert Cialdini, określał to zjawisko mianem społecznego dowodu słuszności. Według badań już co piąty Polak (22%) przynajmniej raz zdecydował się na zakup pod wpływem rekomendacji.

Wybór oferty

Jeżeli oferty wciąż nie spełniają twoich oczekiwań, możesz skontaktować się z dostawcami w celu doprecyzowania informacji budzących twoją wątpliwość lub zorganizować dogrywkę. Wykorzystaj do tego albo kontakty bezpośrednie, albo wybierz funkcję dogrywki dostępną na Aleo.

Z wybranymi dostawcami możesz przejść do negocjacji cenowych. W dobrze wyspecyfikowanych kategoriach zakupowych rozważ też organizację elektronicznej aukcji zakupowej, dzięki której w krótkim czasie osiągniesz dodatkowe oszczędności.

Po zakończeniu procesu zakupowego pamiętaj, aby cyklicznie oceniać swoich dostawców. Zgodność towaru z ofertą, terminowość dostaw, trwałość cen, jakość obsługi – wszystko to ważne aspekty codziennej współpracy. Warto je odnotowywać i ewentualnie wykorzystywać przy kolejnym przetargu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.