Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Wszystko co firma powinna wiedzieć o elektronicznych aukcjach zakupowych

Elektroniczna aukcja zakupowa jest prostym narzędziem negocjacyjnym, które może przynieść firmie wymierne korzyści – nie tylko finansowe (oszczędność czasu, optymalizacja procesów). Co jeszcze warto o niej wiedzieć, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje?

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

 • czym jest elektroniczna aukcja zakupowa;
 • jaki rodzaj aukcji zakupowej wybrać;
 • dlaczego warto korzystać z e-aukcji na Aleo;

O tym, dlaczego aukcja zakupowa jest najlepszym narzędziem do cenowych negocjacji, pisaliśmy już nie raz na naszym blogu. Pozwalają nie tylko na wybór najkorzystniejszej oferty ale i renegocjowanie warunków biznesowych z obecnym dostawcą. Dzięki szybkiemu i transparentnemu procesowi negocjacji online wspieramy proces zakupowy.

Dlaczego warto korzystać z elektronicznych aukcji zakupowych?

E-aukcja zakupowa jest jednym z etapów bądź kompletnym procesem wyboru najkorzystniejszej oferty cenowej złożonej przez dostawców w procesie zakupowym. Umożliwia bezpośrednie porównanie ofert i dostosowanie ich do oczekiwań kupującego.

Firmy cenią to narzędzie za:

 • oszczędności kosztowe, jakie przynoszą e-negocjacje z dostawcami
 • skrócenie czasu negocjacji z dostawcami
 • prosty i przejrzysty sposób wyboru oferty
 • aktualne informacje o trendach rynkowych
 • możliwość poszerzenia grona potencjalnych dostawców
 • wyższą konkurencyjność składanych przez dostawców ofert
 • wygodę rozwiązań

Czy wiesz, że na platformie zakupowej Aleo możesz przejść do negocjowania cen na aukcji zakupowej bezpośrednio z poziomu wyników zapytania ofertowego?

Wykorzystaj różne aukcje zakupowe

Rozróżniamy wiele typów aukcji, ale główny podział dzieli je na aukcje zakupowe (zniżkowe) oraz aukcje wyprzedażowe (zwyżkowe) (oba rodzaje znajdziesz na platformie Aleo). Te pierwsze są typowymi aukcjami dynamicznymi, gdzie organizator aukcji zaprasza dostawców do składania coraz to niższych ofert cenowych. Natomiast aukcje wyprzedażowe zaczynają negocjacje od najniższej, akceptowalnej po stronie dostawców ceny – to typ “kto da więcej”.

Poza tym głównym podziałem rozróżniamy następujące typy aukcji:

 1. angielska – każda kolejna oferta złożona przez dostawcę musi być lepsza od oferty prowadzącej.
 2. dynamiczna – każda kolejna oferta złożona przez dostawcę musi być lepsza od poprzedniej, złożonej przez niego oferty.
 3. francuska – reguły tej aukcji zakładają możliwość ustalenia ofert początkowych dla każdego z dostawców. Najczęściej są to oferty proponowane w poprzednim etapie wyboru dostawcy (np. w zapytaniu ofertowym). Podobnie jak w przypadku aukcji dynamicznej, kolejne, składane przez dostawców oferty muszą być lepsze od tych zaproponowanych przez nich uprzednio.
 4. amerykańska – aukcja wielu przedmiotów w której, oprócz licytowanej ceny, liczy się oferowany wolumen produktów. Aukcję wygrywa kilku dostawców, którzy „wyczerpują” ilościowy poziom zamówienia organizatora aukcji po najatrakcyjniejszych dla niego cenach.
 5. holenderska – wraz z upływem czasu aukcji zmienia się cena oferowanego przedmiotu aukcji. W zależności od kierunku aukcji, negocjacje wygrywa oferent, który pierwszy zatrzyma czas trwania aukcji.
  Ciekawostka: Typowa aukcja holenderska jest aukcją zniżkową – nazwa bierze się od aukcji stosowanych na holenderskich giełdach kwiatowych.
 6. japońska – z biegiem czasu trwania aukcji zmienia się cena oferowanego przedmiotu. W zależności od kierunku aukcji, negocjacje wygrywa ten oferent, który najdłużej zgłasza chęć kupna/sprzedaży po zmieniającej się cenie.
  Ciekawostka: Typowa aukcja japońska jest aukcją zwyżkową – nazwa bierze się od aukcji stosowanych przy sprzedaży tuńczyków.
 7. Vickrey’a – tzw. aukcja drugiej ceny, stosowana do dziś, np. przy przydzielaniu koncesji na częstotliwości radiowe. Polega na zaproponowaniu zakupu oferentowi, który złożył najkorzystniejszą ofertę, ale po cenie drugiego w kolejności oferenta. Uczestnikom, którzy wiedzą, że zawsze zapłacą drugą co do wielkości cenę nie opłaca się ani zaniżać, ani zawyżać swojej wyceny, bo największą korzyść mogą osiągnąć, podając prawdziwą wycenę.

 

Dlaczego warto negocjować na Aleo?

Już wiemy, ile możemy zyskać, korzystając z elektronicznych aukcji zakupowych. Na platformie zakupowej Aleo znajdziemy jeszcze kilka dodatkowych korzyści.

 • Możesz stworzyć e-aukcję zakupową jako samodzielne zdarzenie lub wykorzystać jako dodatkowe negocjacje po zapytaniu ofertowym.
 • Widzisz symulację oszczędności wynikających z wyboru poszczególnych ofert jeszcze w trakcie trwania aukcji zakupowej.
 • Sam ustalasz parametry aukcji – m.in. ustawiasz widoczność ceny prowadzącej lub ceny poprzedzającej dla dostawców biorących udział w aukcji.
 • Widzisz jasny wykres “live” prezentujący na bieżąco wyniki aukcji.
 • Czatujesz z dostawcami biorącymi udział w negocjacjach.
 • Zyskujesz jeszcze więcej z automatyczną dogrywką aukcji.
 • Korzystasz wygodnie i bezpiecznie, bezpośrednio w oknie przeglądarki internetowej – bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.
 • Korzystasz z bieżącego wsparcia Zespołu Aleo, zarówno na etapie przygotowania aukcji jak i w trakcie prowadzenia negocjacji.

Proste i wygodne rozwiązania to raz. Przekonaj się o efektywności aukcji zakupowej na platformie Aleo, analizując kilka wybranych przykładów oszczędności zakupowych.

Oszczędzaj na zakupach firmowych z aukcją zakupową na Aleo.

Niech ceny maleją, a biznes rośnie – z Aleo.