Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Zakup gadżetów reklamowych dla firmy – od czego zacząć?

Dobrze dobrany gadżet reklamowy może być jednym z najlepszych narzędzi promocyjnych firmy. Częstym problemem, z jakim borykają się jednak przedsiębiorstwa, jest stosunek ich ceny do jakości. Pozostawić na oryginalność i zapłacić więcej? A może kupić standardowy towar i oszczędzić? W tym artykule podpowiadamy, jak obniżyć koszty zakupu materiałów promocyjnych i jednocześnie zadbać o ich właściwą jakość.

Z ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN.:

 • Jakie pytania zadać sobie przez zakupem gadżetów;
 • Jak obniżyć cenę gadżetów reklamowych bez straty na jakości;
 • Co wybrać: agencję BTL czy producenta?

Na co komu gadżety reklamowe?

Z jednej strony patrzymy na nie z pobłażaniem, z drugiej, sami łapiemy się na tym, że kiedy mamy okazję otrzymać planer na nowy rok albo eleganckie etui do smartfona, to dziwnym trafem taki gadżet zawsze się nam przyda. Gadżety reklamowe zalewają dziś rynek i są obecne praktycznie w każdej branży i sektorze rynku. Ten fakt nie powinien dziwić, jeśli wziąć pod uwagę ich stosunkowo niską cenę i funkcję, jaką mogą spełniać. Oczywiście jeśli właściwie zaplanujemy ich charakter i  i zadbamy, by należycie wspierały wizerunek firmy.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując gadżety reklamowe?

Przed wyborem ich dostawcy i delegowaniem na ten cel odpowiedniego budżetu, warto zadać sobie następujące pytania, ustrzegą nas one przed zakupem gadżetów słabej jakości i pozwolą zminimalizować koszty:

 • Jaki cel ma pełnić gadżet

Promocja? Wzmocnienie wizerunku? Obdarowanie lojalnych klientów wyjątkowym podarunkiem? Przed wysłaniem zapytania do producenta o cenę, zadajmy wpierw pytanie samym sobie: jaki jest nasz podstawowy cel?

 • Jakim budżetem dysponujemy i kogo chcemy obdarować

Świadomość budżetu i grupy docelowej dla której przygotowujemy gadżety to klucz do sukcesu. Co innego wywrze wrażenie na odbiorcach naszych usług, a co innego na przedstawicielach handlowych dystrybuujących nasze produkty. Zasięg działań i przemyślany budżet dadzą nam punkt wyjścia do znalezienia balansu między ceną a jakością gadżetów.

 • Wybór spójny z wizerunkiem firmy

Nie każdy gadżet pasuje do wizerunku i ideałów jakie wyznaje nasza firma. Pamiętajmy, że dobrze wybrany gadżet to taki, który zadowoli obdarowanego, ale jednocześnie pozytywnie wpłynie na postrzeganie samego przedsiębiorstwa.

 • Kontekst gadżetu

Czasami wystarczy drobna zmiana znanego gadżetu – personalizacja, wygrawerowanie imienia czy nadanie mu określonego kontekstu – by wzmocnić jego subiektywną wartość dla odbiorcy. Przed zakupem towaru zadaj sobie pytanie, czy masz taką możliwość. 

 • Ograniczenia czasowe

Na dystrybucję gadżetu mamy pół roku? A może to kwestia najbliższego tygodnia? Jak w każdej branży, tu też producent lub dostawca mocno uzależni jego ostateczną cenę od czasu, jaki damy mu na przygotowanie zamówienia. Dostosujmy więc pomysł i koszty do czasu, który nam pozostał.

Wybór dostawcy gadżetów – przez agencję BTL czy od producenta?

Kiedy wiemy już, jaki gadżet reklamowy i w jakich ilościach chcemy nabyć, jakim budżetem dysponujemy oraz ile mamy czasu na jego dystrybucję, nadchodzi moment na wybór dostawcy.

To zwykle od tej decyzji zależy stosunek ceny do jakości otrzymanych gadżetów. Nie jest tajemnicą, że gadżety z Chin są zwykle dużo tańsze, niż ich krajowe czy europejskie odpowiedniki, lecz bywa, że ich jakość nie jest zadowalająca (o specyfice zamawiania gadżetów w Chinach napiszemy kompleksowo w następnym artykule).

Jeśli więc decydujemy się na zamówienie krajowe, pozostaje nam zakup bezpośrednio u producenta lub poprzez agencję BTL, specjalizującą się w gadżetach reklamowych. Wydawać się może, że ten pierwszy wybór będzie rozwiązaniem tańszym i bezpieczniejszym, jednak w praktyce nie zawsze tak jest.

Producenci często wymuszają na firmach duży wymiar zamówienia lub borykają się z ograniczeniami czasowymi lub produkcyjnymi, tymczasem agencje BTL współpracują z różnymi producentami i często mogą liczyć u nich na określone upusty. W konsekwencji pozwala im to stworzyć optymalną i dopasowaną do potrzeb firmy ofertę.

Zapytanie ofertowe dla zakupu gadżetów reklamowych dla firmy

 1. Skala zamówienia.
 2. Cena zamówienia.
 3. Czas realizacji.
 4. Technika wykonania.
 5. Możliwe upusty.

Minisłownik
dla zakupu gadżetów reklamowych dla firmy

 • CI (ang. Corporate Identity) – system identyfikacji wizualnej, barw, tonacji języka i wartości wyznawanych przez firmę, które powinny mieć decydujący wpływ na wybór gadżetów reklamowych.
 • Grawerowanie laserem – jedna z metod znaczenia gadżetów reklamowych polegająca na wykorzystaniu lasera. Ceniona ze względu na swoją trwałość oraz uniwersalność. Grawer można wykonać na metalu, drewnie, szkle, skórze czy tworzywach sztucznych.
 • Haft komputerowy – jedna z technik znaczenia gadżetów reklamowych polegająca na produkowaniu na materiałach i dzianinach określonego haftu. Charakteryzuje się trwałością i odpornością na ścieranie i odbarwianie.
 • Insert (ang.) – wkładka, dodatek do magazynu lub produktu dystrybuowanego przez firmę, często w postaci dołączonego gadżetu, mający na celu zwiększenie poziomu rozpoznawalności, sprzedaży czy zbudowanie odpowiedniego wizerunku firmy.
 • Sitodruk – jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych metod znakowania gadżetów reklamowych, wykorzystuje farby rozpryskiwane przez specjalną matrycę. Najlepiej nadaje się do zadruku dużych powierzchni np. t-shirtów. Opłacalna zwykle przy dużym nakładzie.
 • Tampodruk – jeden z typów druku polegający na nakładaniu farby za pomocą gładkiego stempla zwanego tamponem. Metoda nadaje się do wykonywania napisów na bardzo zróżnicowanych powierzchniach: długopisach, numizmatach, sprzęcie RTV czy częściach samochodowych.