Jeszcze nie korzystasz z Aleo? Zarejestruj się teraz
 

Zakup gadżetów reklamowych dla firmy – od podszewki

Jeszcze kilka lat temu dla większości firm czynnikiem decydującym o wyborze gadżetu reklamowego była przede wszystkim jego cena. Dziś, jak pokazują badania Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych, coraz większe znaczenie zaczyna mieć jakość i oryginalność zamawianego produktu. Czy opłaca się zatem zamawiać gadżety reklamowe z Chin, do których przylgnęła etykietka tanich lecz niezbyt wytrzymałych? O tym w dzisiejszym artykule.

Specyfika polskiego rynku gadżetów reklamowych

Gadżety reklamowe nieustannie cieszą się popularnością wśród krajowych marketerów i są jednym z najczęstszych narzędzi kreowania wizerunku firmy. Badania Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych z 2015 roku pokazują, że aż 70% marketerów uważa ten sposób promocji za atrakcyjny, a 83% z nich dokonuje takiego zakupu w celu kształtowania wizerunku firmy. Co decyduje o wyborze gadżetów? W przeważającej mierze jest to ich jakość (68,29%), następnie wygląd (65,85%), a dopiero na trzecim miejscu cena (63,41%).

Może to więc świadczyć o okrzepnięciu naszego rynku i nabraniu dystansu do tego, co podejrzliwie tanie. Firmy zaczęły dostrzegać, że zbyt tani gadżet jest wbrew pozorom nieopłacalny i zamiast promować firmę – może jej zaszkodzić. Za wizerunek firmy jesteśmy więc w stanie płacić więcej i jest to trend rosnący.

Nie zmienia się za to specjalnie kategoria najpopularniejszych gadżetów reklamowych. W czołówce wciąż utrzymują się artykuły piśmiennicze (63,41%), kalendarze (60,98%) oraz artykuły biurowe (53,66%), a w dalszej kolejności torby i opakowania (48,78%) oraz słodycze reklamowe (41,46%). Najchętniej wręczamy gadżety podczas targów (58,54%), w okresie świąt (51,22%) oraz w trakcie różnego rodzaju eventów (39,02%).

Czy wiesz, że..

Aż 56,1% krajowych firm najchętniej wybiera upominki produkowane w Polsce a w dalszej kolejności te wytwarzane w Unii Europejskiej? Zaskakująco mało, bo zaledwie na poziomie 2,44%, wskazywane są też produkty bliskowschodnie.

Gdzie polskie firmy szukają gadżetów reklamowych? Jak dobierają kontrahentów? Otóż najczęściej jest to internet. Aż 82,93% firm przyznaje, że to właśnie sieć jest pierwszym miejscem, w którym rozpoczyna się proces zakupowy. Bardzo popularne są również katalogi upominkowe (56%) oraz polecenie znajomych (31,71%).

Czy warto sugerować się najniższą ceną?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od naszych potrzeb, oczekiwań i ceny, którą jesteśmy w stanie zapłacić. Pewne jest jedynie, że nie ma co popadać w stereotypowe myślenie – gadżety z metką „Made in China” wcale nie muszą oznaczać słabej jakości. Niektóre produkty z krajów azjatyckich cechują się naprawdę wysoką jakością i w 100% spełnią nasze wymagania.

Ważne jest żeby przede wszystkim znaleźć sprawdzonego i zaufanego dostawcę i dokładnie opisać nasze oczekiwania. Zawsze trzeba mieć też na uwadze czas, jaki potrzebny jest do sprowadzenia gadżetów do kraju oraz fakt, że ewentualny kontakt z producentem i zgłaszanie poprawek może być utrudnione. Czy możemy być pewni, że sprowadzone produkty naprawdę będą tanie? Tak, ale pod jednym warunkiem – wtedy, gdy zamówimy naprawdę dużą ilość towaru.

Należy też pamiętać, że za sprowadzone produkty będziemy musieli ponieść dodatkowe opłaty. Produkty sprowadzone z Chin nie podlegają bowiem przepisom o swobodnym przepływie towarów. Urząd Celny z pewnością nie zapomni nas poinformować o naliczonym cle i podatku VAT. Z opłat celnych zwolnione są jedynie zakupy detaliczne o wysokości nie przekraczającej 150$.

Wybrałeś już sposób na promocję swojej firmy? Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tej kategorii zakupowej – bądź na bieżąco z naszym blogiem.